Öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin incelenmesi: Büro yönetimi öğretmenleri üzerinde bir araştırma
Investigation of teachers motivation levels: A research on office management teachers
  1. Tez No: 569969
  2. Yazar: KEVSER GİRGİN ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ticaret ve Meslek Liseleri Büro Yönetimi alanında derse giren öğretmenlerin motivasyonlarını etkileyen faktörlerin neler olduğunu ortaya koymaktır. Bununla birlikte demografik değişkenler açısından öğretmenlerin motivasyon düzeylerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ve Samsun illerinde Büro Yönetimi alanında derse giren 936 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan anket ilgili literatür incelendikten sonra uzman görüşlerinden faydalanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak yüzde, frekans, ANOVA ve t-testi kullanılmış ve katılımcıların motivasyon düzeyleri ile demografik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin yaş, cinsiyet, mezun olunan fakülte ve branş değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermediği; mesleki kıdem, öğrenim durumu ve okulda bulunan büro yönetimi ve sekreterlik dalı değişkeni açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that affect the motivation of teachers who teach in the field of Office Management of Trade and Vocational High Schools affiliated to the Ministry of National Education. However, it was tried to determine whether there was a significant difference in the motivation levels of the teachers in terms of demographic variables. The universe of the research is 936 teachers who took courses in Office Management in İstanbul and Samsun. The questionnaire used in the research was prepared by the researcher after the relevant literature was reviewed and expert opinions were used. Percentage, frequency, ANOVA and t-test were used with SPSS program in the analysis of the data obtained and whether there was a significant difference between the motivation levels and demographic characteristics of the participants was examined. As a result of the analyzes, it was observed that the motivation levels of the teachers did not show a significant difference in terms of age, gender, faculty and branch variables; It was found that there is a significant difference in terms of professional seniority, education level and office management and secretariat branch variable in the school.