Eskişehir'de piyasadan ve imalathanelerden alınan çikolatalı gofret, kek ve bisküvi gibi ürünlerin mikrobiyolojik analizi
  1. Tez No: 56998
  2. Yazar: SEDA ERCAN (AKKAYA)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Eskişehir piyasasında satılan ve iki ayrı imalathaneden alınan çikolatalı gofret, büsküvi ve kek gibi çerez ürünlerinin bakteriyolojik içeriğinin Türk standartlarına uygunluğunu ve bulaşma kaynaklarını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada piyasaya sunulmuş 9 ayrı firmaya ait 48, ve iki farklı imalathaneden 59 örnek alınarak, toplam aerobik bakteri sayısı (TABS), koliform, E. coli, Salmonella -Shigella, fekal Streptekok, S. aureus, maya ve küf analizleri yapılmıştır. Eskişehir piyasasından alınan tatlı bisküvilerde Türk standartlarında verilen değerlerin altında sonuç saptanmıştır. Çikolatalı gofretlerde toplam aerobik bakteri sayısı, koliform ve E. coli sayısı ile kremalı bisküvi ve keklerde saptanan kolifom ve E. coli sayısının standartlarda verilen değerlerin üstünde olduğu saptanmış, küf ve S. aureus sayıları ise yüksek oranda bulunmuştur. İmalathaneden alınan tatlı ve tuzlu bisküvilerin mikrobiyolojik içeriğinin standartlarda verilen değerlerin altında olduğu saptanmıştır. Çikolatalı gofretlerde toplam aerobik bakteri sayısı ile koliform ve E. coli sayıları standartlarda belirtilen değerlerin üzerinde bulunmuş, küf ve S. aureus sayılarının ise yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca piyasadan ve imalathaneden alınan bütün örneklerde Salmonella-Shigella ve fekal Streptekok hiç bulunmamış, maya sayısı ise düşük oranda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study was made to determine the infection sources and the bacteriological quality of the snack foods including chocolate wafers, buscuits and cakes collected from two different factory in Eskişehir in accordance with the Turksh standarts. The total aerobic bacterium number, koliform, E. coli, Salmonella-Shigella, fekal Streptococcus, S aureus yeast and fungi analysis of the 78 samples of 9 different firms products consuned by people and 59 samples taken from 2 different workshop were made. As a result, it has been found that sugar buscuits including chocolate wafers, creambusciuts and cakes had small number of microorganism according to Turkish standarts. On the other hand, in the samples of chocolate wafers cream busciuts and cakes, total aerobic bacterium, coliform and E. coli numbers was found higer than the numbers indicated in the standarts.In these samples fungi and S. aureus numbers were also high. Moreover Salmonella-Shigella fecal Streptococcus and yeast could not be isolated from all the samples collected from broth markets and workshops.