Akvaryum balıklarında yaşayan endo ve ekzo parazitlerin araştırılması
The researching of interior and exterior parasites live in aquarium fishes
- Tez No: 56997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Eylül 1994-Şubat 1996 tarihleri arasında Eskişehir'de akvaryumculardan toplanan“akvaryum balıkları”ndaki endo ve ekzo parazitler incelenmiştir. Çalışma süresince Eskişehir'de üretilen ve yurdun değişik yerlerinden Eskişehir'e getirilen akvaryum balıklarından 10 değişik türe ait 153 adet balık incelenmiş, balıklarda görülen parazitlerin teşhisi, tespiti, preparasyonu ve boyanması yapılmıştır. Laboratuar çalışmalarında; incelenen balıklarda ekto parazitlerden Protozoa'nm Ciliata, Helminthes'in Trematoda ve Arthropoda'nın Crustacea sınıflarına ait 3 farklı tür, endo parazitlerden ise Helminthes'in Trematoda sınıfına ait 1 tür tesbit edilmiştir. Araştırma sonucunda akvaryum balıklarında endo ve ekto parazitler daha çok Eskişehir dışından getirilip kontrol edilmeden akvaryumlara bırakılan balıklarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was examined exterior and interior parasites of aquarium fishes which were collected from the fishshops in Eskişehir between September 1994- February 1996. During the study, it was investigated 153 fishes of 10 different species which were produced in Eskişehir and brought from different cities of Turkey to Eskişehir and then the diagnosis, the fixation, the preparation and the staining of the parasites recognised in the fishes were made. In laboratory studies; by being examined fishes three different species of Cüiata, Trematoda and Crustacea classes all of which respectively belong to Protozoa, Helminthes and Arthropoda which are exterior parasites and one species of Trematoda class of Helminthes which are interior parasites were found. At the end of the study, interior and exterior parasites in aquarium parasites were mostly observed in fishes which were brought from different cities to Eskişehir and put into the aquarium with being controlled.