Chaos in Yang-Mills matrix models
Yang-Mills matris modellerinde kaos
- Tez No: 570005
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN KÜRKCÜOĞLU, DOÇ. DR. İSMET YURDUŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde Yang-Mills matris modellerinden ortaya çıkan kaotik dinamik yapılar incelenmiştir. İlk olarak, Chern-Simons teriminin ekli olduğu Yang-Mills iki-matris modeli analitik ve sayısal metotlarla incelenmiştir. Modelin parametrelerinin çeşitli değerlerinde Poincare kesitleri ve Lyapunov üsleri elde edilerek kaotik dinamiğin detaylı yapısı ortaya konulmuştur. Tezin ikinci kısmında, Banks-Fischler-Shenker-Susskind (BFSS) matris modelinin bozonik kısmının kütle deformasyonlu durumlarına odaklanılmıştır. Fuzzy-2 ve fuzzy-4 küre konfigürasyonlarını içeren bir yaklaşım kullanılarak indirgenmiş etkin Hamiltonianlar elde edilip bunların vasıtasıyla modelin kaotik yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chaotic dynamics emerging from Yang-Mills matrix models are investigated. Firstly, we investigate the Yang-Mills two-matrix models with Chern-Simons term using both analytical and numerical methods. In particular, we obtain the Poincare sections and Lyapunov exponents at several different values of the parameters of the model, revealing the detailed structure of the chaotic dynamics. In the second part of the thesis, we focus on a massive deformation of the bosonic part of the Banks-Fischler-Shenker-Susskind (BFSS) matrix model. Using an ansatz involving fuzzy-2 and fuzzy-4 sphere configurations we determine reduced effective Hamiltonians through which we study the emerging chaotic dynamics.