Farklı konstrüksiyonlardaki örme kumaşların ıslanma ve sıvı iletim özellikleri üzerine bir araştırma
Investigation an about the wet and liquid transmission characteristics of knitted fabrics in different construction
- Tez No: 570004
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TERCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uşak Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Islanma ve sıvı iletimi, spor giysilerinde ve ekipmanlarında, tıbbi tekstilde, koruyucu askeri ve iç giysiler gibi kullanım alanında ön plana çıkmaktadır. Kullanım alanına göre talep edilen ürün özelliklerin yapılandırılması ve üretim koşullarının iyileştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada, süprem ve 1x1 ribana örme yapısında farklı iplik ve sıklıklarda toplam 13 adet kumaş incelenmiştir. Süprem kumaşlar farklı özelliklere sahip ipliklerden örülmüştür ve iki farklı sıklık kullanılmıştır. Sıklık ve iplik özelliklerinin ıslanma davranışına etkisi incelenmiştir. 1x1 ribana kumaşlarda ise iplik özellikleri değiştirilmemiş yarım askı ve tam askı yapıların arasındaki farkların ıslanma davranışındaki değişimleri gözlenmiştir. Kumaşların ıslanma, kılcal ıslanma, kuruma, hava ve su buharı geçirgenliği özellikleri araştırılmıştır. Çalışma sonunda %100 polyester içerikli kumaşların ölçülen özellikler üzerinde önemli etki olduğu gözlenmiştir. Ribana yarım askı ve tam askı arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wetting and fluid transmission is prominent in the field of use in sportswear and equipment, medical textiles, protective military and underwear. It is important to configure the required product characteristics and improve production conditions according to the area of use. In this study, 13 fabrics with different yarns and densities in single jersey and 1x1 ribana knitting structure were examined. Single jersey fabrics are knitted from yarns with different properties and two different densities are used. The effect of density and yarn properties on wetting behavior was investigated. In 1x1 ribana fabrics, the differences in wetting behavior of the differences between half-cardigan and full-cardigan structures with unchanged yarn properties were observed. Wetting, wicking, drying, air and water vapor permeability of the fabrics were investigated. At the end of the study, it was observed that 100% polyester fabrics had a significant effect on the measured properties. There was no significant difference between the half-cardigan and the full-cardigan.