Fk506 'nın deneysel hepatektomi modelinde karaciğer rejenerasyonu ve antioksidan sisteme etkisi
Effect of FK506 and EGb761 on both antioxidant system mechanisms and liver regeneration: An experimental hepatectomy model
- Tez No: 570012
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İmmünsüpresan bir ajan olan Takrolimus (FK506)'un iskemi-reperfüzyona bağlıdoku hasarlanmasında koruyucu etkisinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada,FK506'nın ve bir serbest radikal yakalayıcısı olan EGb761'in, oksidatif stresiniazaltma yoluyla karaciğer (kc) rejenerasyon sürecine etkisini araştırmayı amaçladık.Ratlar; sham grubu, kontrol grubu ve hepatektomi yapılıp FK506, EGb761 vebunların kombinasyonunun verildiği gruplar olmak üzere beşe ayrıldı. Ölçülen parametreler için spektrofotometrik, histolojik ve radioimmünoassay metodları kullanıldı. Karaciğer rejenerasyonu; timidin kinaz (TK), mitotik indeks ve rejenerasyonhızı üzerinden değerlendirildi. Rezeksiyon sonrası antioksidan sistemdeki değişim;süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon redüktaz (GR) vemiyeloperoksidaz (MPO) ile lipid peroksidasyonunun göstergesi olan tiobarbütirik reaktif substans (TBARS) düzeylerinin ölçülmesi ile incelendi.FK506 verilen grupta TK; sham ve EGb761+FK506 grubuna göre yüksek,rejenerasyon hızı; EGb761 grubundan düşük, mitotik indeks oranları; kontrol ve shamgrubundan yüksek, doku MPO; EGb761+FK506 grubundan düşük, plazma MPO;sham grubundan yüksek, plazma TBARS; sham grubundan düşük, EGb761+FK506grubundan yüksek, doku TBARS; diğer dört gruptan yüksek bulundu. EGb761 verilen grupta; ıslak kc ağırlığı kontrol grubundan yüksek, TK; shamgrubuna göre yüksek, rejenerasyon hızı; diğer üç gruba göre yüksek, mitotik indeksoranları; sham ve kontrol grubuna göre yüksek, doku MPO; EGb761+FK506 vekontrol grubundan düşük, plazma MPO; sham grubundan yüksek, doku TBARS;FK506 verilen gruptan düşük, sham grubundan yüksek, plazma TBARS;EGb761+FK506 verilen gruptan düşük, sham grubundan yüksek bulundu. EGb761 ve FK506 kombinasyonunda TK; FK506 grubuna göre düşük,rejenerasyon hızı; kontrol grubundan yüksek iken EGb761 grubundan düşük, dokuMPO; sham, EGb761 ve FK506 gruplarına göre yüksek, plazma MPO; sham grubundan yüksek, plazma TBARS; diğer dört gruptan yüksek, doku TBARS; sham grubundan yüksek iken FK506 grubundan düşük bulundu. Sonuç olarak; EGb761'in hepatektomide rejeneratif sürece olan olumlu etkisinin, en azından rejeneratif etkisi bilinen FK506 kadar olduğu, birlikte kullanılması durumunda antioksidan ilaç dozunun azaltılması yanında, kortikosteroid gibi destekleyici ilaç gereksinimini de azaltabilir.
Özet (Çeviri)
It has been previously shown that tacrolimus (FK506), an immunosuppresant agent has a protective role in the injuryes related ischemia-reperfusion. In this study, we aimed to find out the effect of FK506 and EGb761, free radical scavengers and their combination, on liver regeneration process by dimishing the oxidative stress. Taking together our results; its clear that EGb761 has a positive effect almost as much as FK506, which is known to have regenerative effect on the hepatectomy related regenerative process. When these two chemical combine the need to usethe additional drugs such as corticosteroids as well as decrease the antioxidant drugs doses.