Kronik hastalığı olan ergenlerde sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ve bunun ile ilgili faktörlerin belirlenmesi
Trait anger and anger expression style in adolescents with chronic disease and determination of related factors
  1. Tez No: 570014
  2. Yazar: HAYRİYE UĞUR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GÜLDEN BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kronik hastalıklar, ergenlerde birçok psikolojik ve duygusal problem neden olur. Akut hastalığa sahip ergenlerden farklı olarak, kronik hastalığa sahip bir ergenin çok sayıda ilaçlar, tedavi rejimleri, girişimler, diyetler gibi kronik ve sınırlayıcı koşullarda uzun süreler, hatta tüm hayatı boyunca yaşaması gerekir. Bu ergenlerde öfke önemli bir reaksiyondur. Bu çalışmanın amacı; kronik hastalığı olan ergenlerde sürekli öfke ve öfke ifade biçimlerini araştırmak ve akut hastalık nedeni ile hastaneye başvuran ergenler ile karşılaştırmak ve buna etki eden faktörleri araştırmaktır. Bu çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde Nisan –Haziran 2014 tarihleri arasında izlenen yüz akut hastalığı olan ergen ve yüz kronik hastalığı olan ergen alınmıştır. Verileri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”ve“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”kullanılmıştır. Akut ve kronik hastalık gruplarında sürekli öfke, içe yönelik öfke ve dışa yönelik öfke puanları arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases cause many psychological and emotional problems in adolescents. Different from an adolescent with acute disease the adolescent with chronic disease must live in this chronic and restricted conditions with many drugs, treatment regimens, interventions, diets etc. for long periods even in his/her whole life. Anger is one of the important reaction in these adolescents. The aim of this study was to investigate trait anger and anger expression style of adolescents with chronic disease and compare with the adolescents admitted to the hospital for acute diseases and search for the related factors. A hundred adolescents with chronic diseases and a hundred adolescents with acute diseases, between the ages 12 to 18 years who were followed up in Hacettepe University Medical Faculty, İhsan Doğramacı Children's Hospital from April to June 2014 were included in this study.“Demographic Questionnaire”and“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”were used to collect data. It was observed that there were not statistically important difference between acute and chronic disease groups for trait anger, and anger-in, anger-out sub-scales.