Bir üniversite hastanesinde akneli ergenlerin benlik saygılarının, öfke düzeylerinin, arkadaş bağlılıklarının değerlendirilmesi; olgu kontrol çalışması
The evaluation of quality of life, self esteem, peer relationship and anger levels in adolescents with acne at University hospital; a case control study
- Tez No: 329155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM AKTEPE, YRD. DOÇ. DR. İjlal ERTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pilosebase ünitenin kronik inflamatuar bir hastalığı olan akne vulgarisseboreik bölgelerde komedon, papül,püstül, kist ve skarlarla karakterizedir. Akne vulgaris çoğunlukla sosyal ve fiziksel değişikliklerin en üst düzeyde olduğu ve kimlik gelişiminin yaşandığı ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Kusursuz görünüm idealize edildiği ergenlik döneminde ve fiziksel çekiciliğin önemli olduğu toplumlarda akne tahrip edici bir hastalık olabilmektedir. Bu çalışmada dermatolojipolikliğine ayaktan başvuran akneli ergenlerdeki arkadaş bağlılığının, benlik saygılarının ve öfke düzeylerinin yaş ve cinsiyet açısından benzer sağlıklı ve herhangi bir deri hastalığı bulunmayan ergenler ile karşılaştırılarak değerlendirilmeyi amaçladık. Bu amaçla 81 ergenin GAGS (global acne grading system) ile akne şiddeti belirlendi. Seksenbir kişilik olgu grubu ile 70 kişilik kontrol grubuna akne yaşam kalite ölçeği, arkadaş bağlılık ölçeği, sürekli öfke ve öfke tarz ölçeği, Piers-Harris özkavram ölçeği uygulandı. Veri analizi SPSS for Windows 18.0 istatistik paket programı ile yapıldı Çalışmamız sonucunda kontrol grubuna göre aknevulgarisli ergen grubunun yaşam kalitesi ve fiziksel görünümle ilgili benlik saygısıdaha düşük bulundu. Yaşam kalitesindeki düşüklük akne şiddeti ve cinsiyetten bağımsızdı.Arkadaş bağlılığı, öfke düzeyleri, öfke tarzı ve Piers-Harris toplam puan, zihinsel ve okul durumu, davranış uyma konformite, popularite ve sosyal beğeni, kaygı, mutluluk doyuma bakıldığında akne ve olgu grubu arasında fark saptanmadı.Tüm bu bilgiler ışığında akneyi sadece kozmetik bir sorun değil ruh sağlığını tehdit eden bir deri hastalığı olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Akne hastalarının yaşam kalitesini düşüklüğü ve fiziksel görünümlerinden memnuniyetsizlileri nedeniyle hayattan alınan doyumu etkileyebilecek şekilde kısıtlanabileceğini bilinmelidir. Akne hastalarının sosyal destekgereksinimini ve tedaviye multidisipliner olarak yaklaşmanın önemini ortayakoymaktadır. Deri hastalıklarının oluşumunda, gelişiminde psikolojik sebepler rol oynadığı için psikodermatoloji veya psikokütanöztıp olarak adlandırılan ve yeni yapılanmakta olan bu uzmanlaşma alanı hızla gelişmektedir. Bu yeni oluşuma psikiyatrist ve dermatologların yeterince önem verip katkıda bulunması, gereken desteği vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris, a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit, is characterized by comedones, papules, pustules, cysts and scars in seborrheic areas. Acne vulgaris occurs mostly during adolescence, a time when social and physical changes occur at the maximum level, and identity formation is a matter. In adolescence, when the perfect look is idealized, and in societies where physical attractiveness is important, acne can be a devastating disease. This study aims to evaluate the peer relationship, self-respect and anger level of adolescents who presented to a dermatology outpatient clinic with acne in comparison with age- and sex-matched, healthy adolescents without any skin diseases. For this purpose, acne severity was determined by GAGS (global acne grading system) in 81 adolescents. Case and control groups of 81 and 70 patients, respectively, completed acne quality of life (AQL) scale, peer relationship scale, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI) and Piers-Harris children?s self-concept scale. Windows 18.0 SPSS statistical package was used for the data analysis. Results show that, adolescent group with acne vulgaris had lower quality of life and self-esteem for physical appearance than the control group. Low quality of life was independent of the acne severity and gender. There were no differences in peer relationship, anger levels, anger style and the Piers Harris total score, intellectual and school status, behavior, conformity, popularity and social appreciation, anxiety, happiness and satisfaction between the acne and case groups. In the view of above information, it is necessary to recognize acne, not only as a cosmetic problem, but also a skin disease that impair mental health. It should be noted that the patients with acne are limited in enjoying life due to their low quality of life and dissatisfaction of physical appearance. This suggests the need for social support and the importance of a multidisciplinary treatment approach in acne patients. Given the involvement of psychological factors in the development and progress of skin diseases, this newly structured specialty called psychodermatology or psychocutaneous medicine is growing rapidly. It is necessary for the psychiatrists and dermatologist to value, contribute to, and support this new entity.