Effects of privatization of public land on the integrity of plan
Hazine arazilerinin özelleştirilmesinin plan bütününe etkisi
- Tez No: 570069
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Artan kamusal ihtiyaçlar, hızlı nüfus artışları planları öngörülen çerçeveden saptırmaktadır. Bu bağlamda, imar planlarında değişikliğe gidilmektedir. Ancak imar planı değişiklikleri kamu yararı ve plan bütünlüğü göz ardı edilerek yapıldığında, bünyesinde çok fazla sorun barındırdığı görülmektedir. Dolayısıyla plan değişiklikleri, mevcut kentsel dokunun zedelenmesine yol açabilmekte, yaşam kalitesini düşürebilmekte ve kent kimliklerini giderek yok edebilmektedir. İmar Kanunu ile imar planı yapımında yetkili idareler tanımlanmıştır. Ancak; imar kanunu dışında, özel kanun ve yasalar ile yeni kurum ve kuruluşlara planlama sürecinde etkin görevler tahsis edilmesi planlama sistemi karmaşık bir hale getirmiştir. Bunlardan biri olan, 1994 yılında çıkarılan 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ile özelleştirme programına alınmış kuruluşlara ait arsa ve arazilerin çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde imar tadilatları ve mevzi imar planlarının hazırlanması yetkisi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na verilmiştir. Bu ve benzeri kanunlar, plan sürecinde yetki karmaşası sorununu artırırken planlamada çok parçalı bir sistemi yaratmıştır. Özelleştirme İdaresi, sadece plansız durumda bırakılan parsellere plan kararı getirmemekte olup bütüncül olarak hazırlanan imar planlarındaki plan kararlarında da değişiklik yapabilmektedir. Her ne kadar ilgili kanunlarda çevre imar bütünlüğünü bozmayacak, kamu yararına uygun değişiklikler yapılması gerektiği belirtilse de Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan plan değişikliklerinde imar bütünlüğünün ve kamu yararının korunup korunmadığı konusu dikkate alınması gereken bir durumdur. Çalışma ile özel kanunlar ile yetkilendirilmiş kurumlarda biri olan Özelleştirme İdaresi'nin Türkiye'deki planlama sistemine olumlu ve olumsuz etkilerinin araştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
There may be variances in the framework foreseen by the plans due to increasing public needs, unpredictable population increases. So, the need to modify urban plans becomes an important issue. However, the plan modifications have so many problems when future concerns and small interests are considered. So, plan modifications can lead to a damage in the urban pattern, and to decrease in the quality of life. Institutions with planning authority is determined in the Development Law. Moreover, certain special laws are enacted in order to grant planning authority to different institutions. This causes confusion on the responsibility for planning. With one of the special laws that is the Law on Privatization (Law No. 4046 enacted in 1994), the Directorate of Privatization Administration gains the authority to create a plan for the public land, to modify existing plans in these areas. As stated in the Development Law, the planning activities carried out by the Administration should be integrated with the existing plan. Including different institutions as part of planning process resulted in partial approach for planning process. The Administration has an authority to prepare new development plans and to make plan modifications. Although the importance of concepts of integrity of plans and public interest is stated in the Development Law and related regulations, the integrity of plans is an important issue which should be evaluated in development plans and plan modifications prepared by the Administration. With the study, positive and negative aspects of the planning authority of the Administration are evaluated.