Kuşburnu (Rosa dumalis L.) odun çeliklerinin köklenmesi üzerine bazı ortam ve uygulamaların etkisi
Effect of some ambient and treatments on rooting of rose hip(Rosa dumalis L.) hardwood cuttings
- Tez No: 570070
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma, 2019 yılının Ocak-Mart ayları içerisinde yürütülmüştür. Çalışmada daha önce Tokat ilinde seleksiyon yolu ile elde edilmiş olan MR-46 (Rosa dumalis L.) kuşburnu genotipinin odun çelikleri kullanılmıştır. Ocak ayında alınmış olunan odun çelikleri içeriğinde Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyx, Bacillus megaterium ve Pantoea agglomerans bakteri türleri bulunan ticari biyopreparat, IBA (2000 ppm) ve IBA (2000 ppm) + Bakteri biyopreparat ile muamele edildikten sonra torf, perlit ve torf + perlit karışımlarından (1:1) oluşan köklenme ortamlarına dikilmiştir. Köklenme ortamında iki ay süre ile tutulan çelikler sökülerek kalluslenme oranı, köklenme oranı, kök sayısı, kök uzunluğu, köklerin toplam kuru madde oranı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda en yüksek kök oluşum oranı %57.70 ile torf + perlit ortamında 2000 ppm IBA ile muamele edilen odun çeliklerinden elde edilmiştir. Torf ve perlit ortamları arasında istatiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Kök sayısına bakıldığında ise 7.33 adet/çelik ile torf ortamında 2000 ppm IBA ile muamele edilen çeliklerden elde edilmiştir. En yüksek kök uzunluğu 6.90 cm ile perlit ortamında 2000 ppm IBA ile muamele edilen çeliklerde olduğu tespit edilirken, 2.00 cm ile en düşük perlit ortamında bakteri uygulaması ile muamele edilen çeliklerde olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek kallus oluşum oranı %70.08 oranı ile perlit ortamında bakteri ile muamele edilen çeliklerde tespit edilirken, en düşük kallus oluşum oranı torf ortamında IBA ve bakteri uygulamasında tespit edilmiştir. Sonuç olarak IBA uygulamasında ve perlit ortamında en yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in January-March 2019. In the study, hardwood cuttings of MR-46 rosehip genotype which was previously obtained by selection in Tokat province was used. Biopreparate containing Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyx, Bacillus megaterium and Pantoea agglomerance bacteria species alone and combined with 2000 ppm IBA were treated to hardwood cuttings taken in January and placed to peat, perlite, peat + perlite mixtures (1: 1) rooting media. Callusing rate, rooting rate, number of roots, root length, total dry matter content of the roots were determined by removing the cuttings held for two months. As a result; the highest root formation rate was obtained from wood cuttings treated with 2000 ppm IBA in peat + perlite medium with 57.70%. There was no statistically significant difference between peat and perlite media. When the number of roots was examined, it was obtained from cuttings treated with a dose of 2000 ppm IBA in peat medium with 7.33 pieces/cutting. The highest root length of 6.90 cm with 2000 ppm IBA dose perlite medium was found to be treated with the cuttings, the lowest perlite medium with 2.00 cm was observed in the cutting treated with bacterial application. The highest rate of callus formation was detected in cuttings treated with bacteria in perlite medium with 70.08%, while the lowest peat was observed in IBA and bacteria application.