Örgütsel sinizmin kontrol altına alınmasında halkla ilişkilerin önemi: Uygulamalı bir araştırma
The importance of public relations in controlling cynicism: An applied research
- Tez No: 570092
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, örgütsel yaşamda uzun süredir tartışıla gelen örgüt içi ilişki kalitesini oluşturan ve yöneten kurum içi halkla ilişkiler ile son zamanlarda adı sıkça duyulan bir konu olan örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Globalleşen yoğun rekabet ortamında yönetim politikalarını geliştiren açık, şeffaf ve sürekli gelişme ve değişim arzusunda olan işletmelerin başarısındaki anahtarın etkin örgütsel iletişim ve kurum ve kamuları arasındaki pozitif ilişki olduğu bir gerçektir. Araştırma kapsamında özel sektör ve kamu sektöründe farklı bölümlerde ve pozisyonlarda çalışan 300 katılımcıya yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda hem örgütsel sinizm hem de kurum-kamu ilişki kalitesi ölçeklerinin alan yazına uygun olarak faktörlere ayrıldığı ve iç tutarlılık düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin fark testleri yapıldığında; katılımcıların eğitim düzeyleri, yaşları, aylık kişisel gelirleri ve kurumda çalışma süreleri ile kurum kamu ilişki çıktıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Çağın çalışan hastalığı olarak tanımlanan örgütsel sinizmin kontrol altına alınmasında bir çözüm önerisi olarak örgüt içi halkla ilişkilerin ne kadar etkili olduğu sorgulanmış ve varsayıldığı gibi ilişki yönetimi perspektifinde halkla ilişkilerin örgütsel sinizmi ters yönde etkilediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the internal public relations that constitutes and manages the quality of intra-organizational that have been discussed for a long time in organizational life and organizational cynicism that is often heard subject in the recent times is examined. It is a fact that the key to the success of the enterprises that develop management policies and desire clear, objective and continuous development and change in a intense competition environment is the effective organizational communication and positive relationship between the institutions and the public. In the scope of the research, survey was taken to 300 participants working in different departments and positions in the private and public sectors by face-to-face. As a result of the analysis, it was found that both organizational cynicism and organization-public relationship quality scales were divided into factors according to the literature and internal consistency levels were high. When the difference tests are performed on the demographic characteristics of the participants; It was determined that there were significant differences between the educational level of the participants, their age, monthly personal income and working time in the institution and the public relations outcomes of the institution. In today, it has been questioned as to how much effective the internal public relations are a solution for the control of organizational cynicism, which is defined as the disease seen in working people, and it has been proven that public relations adversely affects organizational cynicism in the perspective of relationship management.