Kentsel dönüşüm sürecinde yıkılan binalardan dolayı ortaya çıkan beton atıklarının granüler yol tabakasında agrega olarak kullanımı
Use of recycled concrete waste from urban transformation process as subbase materials in pavement construction
  1. Tez No: 570101
  2. Yazar: DÜRDANE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemizde 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında çok yüksek miktarda inşaat ve yıkıntı atığı ortaya çıkmış ve bu atıklardan dolayı çevresel sorunlar başgöstermiştir. Doğal agrega kaynaklarının azalmış olmasından dolayı atıkların geri kazanım yöntemi ile alternatif bir hammadde kaynağı olarak değerlendirilmesi yoluna gidilmelidir. Kentsel dönüşümle ortaya çıkan atıkların geri kazanım yöntemi ile sadece doğal kaynakların korunmasına yardımcı olmakla kalınmayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine ve çevresel kirlenmenin azalmasına da faydalar sağlanacaktır. Bu çalışma kapsamında kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan beton molozlar agregaya dönüştürülerek, esnek üstyapılarda alttemel tabakasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Doğal agrega olarak kullanılan kalker agrega ve Beton Atık Agregalara (BAA) Karayolları Teknik Şartnamesi (KTŞ) 2013'de belirtilen deneyler yapılmış ve sonuçlar şartname limitleri ile karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde araştırmanın önemi, kapsamı ve amacı açıklanmıştır. İkinci bölümünde esnek üstyapı tabakaları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra ülkemizde ve dünyada geri dönüşüm malzemeleri ile yapılan çalışmalar incelenmiştir.Üçüncü bölümde, BAA ve Kalker Agrega (KA) malzemelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemek için agrega deneyleri yapılmıştır. Daha sonra KA malzemesine alttemel dizaynı yapılmış ve bu dizayn doğrultusunda karışıma farklı oranlarda KA ile aynı granülometride BAA ilave edilmiştir. Bu karışım dizaynlarına Modifiye Proktor, CBR ve donma-çözülme deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar KTŞ 2013 şartname limitleri ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmanın sonuç bölümü olan dördüncü bölümde ise deney sonuçları değerlendirilmiş ve BAA malzemesinin alttemel tabakasında belirlenen oranlarda kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the urban renewal investigation started in 2012 in our country, environmental problems and high quantity of construction and debris waste increased. In addition, natural resources have also started to consume. For this reason, waste materials should be recycled as an alternative raw material source. Urban renewal method does not only help to conserve the natural resources, it also benefits the country's' economy and environmental effects. In this study, the usability of concrete debris converted to aggregate in the base-layer of flexible pavement was investigated. Limestone aggregate which was used as natural aggregate and concrete waste aggregate (BBA) were tested according to Turkish Highway Construction Standard (KTŞ) and conducted tests results were compared with the specification limits. In the first part of this study, the importance, purpose and scope of the this research were explained, while flexible pavement layers were discussed in the second part. Then the conducted researches on the use of recycling materials were investigated. In the third part of this investigation, aggregate tests were performed to determine the physical and mechanical properties of BAA and limestone aggregate (KA). Then, sub-base design was made with KA material and BBA was added to the mixture with the same granulometry as KA in different rates. Modified Proctor, CBR and freeze-thaw tests were performed on these mixtures and obtained results were compared with the KTŞ 2013 specification limits. Finally, after the evaluating of test results discussed in the fourth part of this investigation, it may be concluded that BBA can be used in the sub-base layer with the specified ratios.