Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve kurumsal iletişim Eka NDT Gözetim Müm.San.Tic. LTD. Şti. örneği
Institutionalization in family business and corporate communication the case of Eka NDT Gözetim Mum. San. Tic.Ltd. Sti
- Tez No: 570102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde hem ülkemizde hem de bir çok ülkede şirketlerin büyük kısmını aile şirketlerinin oluşturduğunu görmekteyiz. Aile şirketleri ülke ekonomisinin büyümesinde önemli katkı sağlayan kuruluşlardır. Aile şirketleri gerek en yaygın rastlanan işletme türlerinden olması gerekse üstlendikleri fonksiyonlar açısından toplumlar için büyük önem taşımaktadır. Ne var ki ağır rekabet koşulları altında ülke ekonomisi içinde önemli yeri olan aile şirketlerinin uzun ömürlü olması kolay değildir. Kurumsallaşma aile şirketlerinin varlıklarını bir sonra ki nesillere başarılı bir şekilde aktarabilmesi ve ağır rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri açısından gerekli ve önemlidir. Kurumsal iletişim ise kurumların kendilerini geliştirebilmeleri, çalıştıkları kurumu diğer kurumlardan farklı kılıp ön plana çıkması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmamızda aile şirketleri kavramı, önemi, özellikleri, kurumsallaşma kavramı, aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemi, kurumsal iletişim kavramı, kurumsal iletişimin kurumsallaşma açısından önemi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
At the present days, we observe that family business composed of large part of companies in our country and many of countries in the world as well. Family businesses satisfy to add value of the countries's economical boosts. On the other hand family businesses are very significant for society because of in terms of the functions that they undertake and due to fact that they are widespread business type. Although nevertheless family businesses are in significant position in the interest of countries's economies, it is very difficult to be longlived because of strong contention conditions. Intitutionalization is significant and necessary in order to transfer their existance towards the nex generations and to be able to survive against to strong contention conditions. On the other hand, corporate communication is the important stuff about enhance themselves, it makes different family business from the other instituties which they are in relasion ship and in the way of to come into prominence of the others. In this study, it is dwelled on notion of family business, their properties and significance, notion of institutionalization, significance of institutionalization, notion of corporate communication, significance of corporate communication in terms of family business.