Meta analizi ile fitaz enziminin yem katkı maddesi olarak kanatlı beslemede kullanımının araştırılması
Investigation of the use of phytase enzyme as a feed additive in poultry nutrition by meta analysis
  1. Tez No: 570128
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, meta analizi ile fitaz enziminin yem katkı maddesi olarak kanatlı beslemede kullanımının etkinliğini araştırmak için yapılmıştır. Bu kapsamda, 1999-2019 yılları arasında yayınlanmış 441 çalışmadan en uygun olan 74 çalışma seçilmiştir. Meta Essentials Excel Programı kullanılarak iki grup (kontrol ve fitaz grubu) ve iki parametreye ait veri girişi mümkün olduğundan analizler için birbirini destekleyecek parametrelere göre yapılan çalışmalar gruplandırılmıştır. Etlik civcivlerde (CA-YDO, YT-GCAA, kemik Ca-P içeriği), yumurtacı tavuklarda (YT-YDO, YV-YK, YA-SA, KK-KKD) ve bıldırcınlarda (YT-YDO) yapılan yayınların bazıları farklı parametreler için tekrar kullanılarak 88 yayın meta analizine tabi tutulmuştur. Çalışmaların tamamının, pozitif etki genişliğine sahip olması, fitazın incelenen parametrelere etkisinin önemli ve olumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This is study was conducted to investigate the effectiveness of phytase enzyme in poultry nutrition as feed additive by meta-analysis. In this context, 74 studies were selected from 441 studies published in 1999-2019. Since it was possible to input data of two groups (control and phytase group) and two parameters using Meta Essentials Excel Program, the studies performed according to the binary parameters supporting each other were grouped. Eigthy eight studies regarding binary parameters in broiler chicks (CA-YDO, YT-GCAA, bone Ca-P content), laying hens (YT-YDO, YV-YK, YA-SA, KK-KKD) and quail (YT-YDO) were subjected to meta-analysis, including some studies reused for different parameters. All of the studies, having a positive effect size showed that the effect of phytase enzyme was important and positive to the parameters studied.