Elipsoidsel projektif düzlem modelinin inşa ve incelenmesi
  1. Tez No: 57015
  2. Yazar: AYŞE KORKMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özet Bu çalışma yedi bolümden oluşmuştur. İlk bölümde Kaya R [1] den alınan temel kavram, tanım ve teoremler verilmiştir. Birinci bölümde yan elipsoid yüzeyi üzerinde tanımlanan projektif düzlemin yapısı incelenmiştir, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde bu elipsoidsel düzlem modelinin sırasıyla Dezarg, Pappus ve Fano aksiyomlarını sağladığı gösterilmiştir. Son iki bölümde elipsoidsel projektif düzlem modelinin stereografik ve düşey izdüşüm yardımıyla elde edilen düzlemsel temsilleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary This thesis consists of seven chapters. Firstly, we give the basic concepts, definitions and the theorems taken from Kaya R [1]. In the first chapter the geometrical structure of the projective plane, defined on the semi ellipsoid surface, has been investigated. In the second, third and fourth chapters; it has been shown that Desargues, Pappus and Fano axioms are satisfied in this ellipsoidal projective plane model, respectively. In the last two chapters, the representations of the ellipsoidal projective plane model, obtained by stereografic and vertical projections, have been given.