Elastik zorlanma enerjisinin fourier dönüşümü yöntemi ile hesaplanması
Calculation of elastic strain energy through fourier transformation method
- Tez No: 8640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
elastik zorlanma enerjisinin fourier dönüşümü yöntemi ile hesaplanması (Yüksek Lisans Tezi) Necmi DE?E GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1989 Bu çalışmada, kristal yapı içinde oluşan ürün faz ile ana faz arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan elastik zorlanma enerjisi problemi ele alındı. Elipsoidal yapıya sahip ürün için, izotropik halde, çözüm bilinmekte fakat genel anizotropik hali için analitik çözüm bulunamamaktadır. Reel uzayda karşılaşılan bu güçlük, Fourier uzayına geçilerek kısmen azaltabilmektedir. Enerji yoğunluğu fonksiyonunu Fourier dönüşümü ile yapılan hesaplamalar sonucunda reel uzaydaki simetri özelliklerini aynen koruduğu görüldü ve en uygun enerjili yönelimler elde edildi.
Özet (Çeviri)
CALCULATION OF ELASTIC STRAIN ENERGY THROUGH FOURIER TRANSFORMATION METHOD (M.Sc. Thesis) Necmi DEGE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1989 ABSTRACT In this study, elastic strain energy, which was a source of disagreement between inclusion ' and matrix produced in crystal structure, was investigated. For the production having elipsoidal structure, a solution is known in isotropic state, however, no analytic solution can be found in general anisotropic state. This difficulty encountered in the real space can partially be decreased by entering the Fourier space. After the calculation made by Fourier transformation, it was seen that energy density function kept the same symmetrical features in real space. Most suitable energetic directional have been found. I II