Otonom robotlar aracılığıyla veri merkezlerindeki kabinet içi sıcaklık dağılımının bulanık mantık ile kontrolü
Fuzzy logic control of in-cabinet temperature distribution in data centers through autonomous robots
  1. Tez No: 570168
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM BAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile bilgisayar verileri ve ağları bu duruma paralel olarak çok hızlı bir biçimde büyümektedir. Dolayısıyla veri ve bu hizmetlerin kullanıcılara hızlı bir biçimde sağlanması çok büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple günümüzde veri merkezlerinin varlığı ve önemi her geçen gün artmaktadır. Veri merkezlerinde kullanılan büyük enerjinin kontrol atında tutulması ve en ideal şartlarda kullanılması gerekmektedir. Veri merkezlerinde iklimlendirme sistemlerinin var olması tek başına yeterli değildir. Bu sistemlerin veri merkezinde kullanılan elemanların performanslı çalışması için doğru konumlandırılması ve sistem odalarındaki hava akımını kontrol edebileceğimiz yardımcı ürünler ile desteklenmesi gerekmektedir. Literatür incelendiğinde, veri merkezlerinde sabit olarak konumlandırılmış sıcaklık ve nem sensörleri vasıtasıyla yapılan ölçümlerin güvenilirliğinde dikkat çeken problemler tespit edildiği gözlemlenmiştir.Daha kaliteli bir sıcaklık ölçümü yapmak amacıyla veri merkezinde, ortamın haritasını çıkaran ve otonom olarak hareket ettiği esnada belirli rota üzerinde sıcaklık ölçümü yapan gezgin robot kullanılmıştır. Böylece sıcaklık ölçümü yapılırken sabit konumlandırılmış sensörler yerine robotik bir bakış açısıyla belirli bir yerden sabit bir ölçüm yapmak yerine gezgin robot ile otonom olarak farklı noktalardaki ortam sıcaklık ölçümü yapılması tasarlanmıştır. Kabinet içi sıcaklıkları her kabinet içinde konumlandırılmış aynı tip sensörlerle elde edilmiştir. Bu ölçümler sonuçu yapay zeka yöntemlerinden biri olan bulanık mantık kullanılarak bir bulanık sistem tasarımı oluşturulmuştur. Giriş parametreleri, bulanık kurallar ve çıkış parametresi yapılan çalışmalar ve uzman görüşleri alarak belirlenmiştir. Kabinet içi ve ortam sıcaklık ölçümleri bulanıklaştırılarak zemin ızgaralarının açısal değeri hesaplanarak uygun şartlarda bulunmayan kabinet içi sıcaklıklarının uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in accordance with the development of technology, computer data and network have been rapidly growing. Therefore, it is very important that data and these services are provided to users quickly. For this reason, the existence and importance of data centers are increasing every day. Large energy used in data centers should be kept in the control horse and used in the most ideal conditions. The existence of air conditioning systems in data centers alone is not enough. These systems need to be positioned correctly for the performance operation of the elements used in the data center and supported by auxiliary products that we can control the airflow in the system rooms. When the literature was examined, it was observed that remarkable problems were detected in the reliability of measurements made by means of temperature and humidity sensors fixed in data centers. In order to make a higher quality temperature measurement, the data center used a wandering robot that maps the environment and measures temperature on a specific route while acting autonomously. Thus, when measuring temperature, it is designed to measure ambient temperature at different points autonomously with the wandering robot instead of making a fixed measurement from a particular location from a robotic point of view, rather than with fixed positioned sensors. In-cabinet temperatures were measured with the same type of sensors positioned within each cabinet. A fuzzy system design was created using fuzzy logic, which is one of the methods of artificial intelligence. Input parameters, fuzzy rules and output parameters were determined by taking Studies and expert opinions. The aim of this study is to calculate the angular value of the floor grilles by blurring the internal temperature measurement and ambient temperature measurements of the cabinet and to configure the internal temperature of the cabinet which is not available under the appropriate conditions.