Yapı malzemeleri fiziko-mekanik özellikleri üzerine farklı dolgu malzemeleri ve tane dağılımının etkisi
The effect of different filling materials and grain distribution on physico-mechanical properties of building materials
- Tez No: 570182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında yapı malzemelerinde kullanılan dolgu malzemelerinin tane boyutlarındaki değişimin yapı malzemeleri fiziksel özelliklerine etkisi TS EN 998-1 standardına göre incelenmiştir. Tane dağılımı farklılıklarına göre yapı malzemeleri karışımlarında kullanılan mikronize silis ve kalsit dolgu malzemelerinin fiziksel özelliklerinin yapı malzemeleri üzerindeki fiziko-mekanik parametrelerin değişimine etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kalsit ve silisli dolgu malzemeleri için elde edilen sertleşmiş harcın boşluklu birim hacim kütlesi, basınç-eğilme mukavemeti ve ısıl iletkenlik değerlerinin tane boyutu ile doğru orantılı olarak değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of the changes in the grain sizes of the filling materials used in the construction materials on the physical properties of the construction materials was investigated according to TS EN 998-1 standard. The effect of the physical properties of micronized silica and calcite fillers used in the mixture of building materials according to the grain distribution differences on the change of physico-mechanical parameters on the building materials were evaluated. As a result, it was observed that dry bulk density, compressive-flexural strength and thermal conductivity values of the hardened mortar obtained for calcite and siliceous filling materials were directly proportional to the grain size.