Polimer nanokompozitlerde nano dolgu dağılımıyla elektriksel iletkenlik ve polarizasyon mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of electrical conductivity and polarization mechanisms in polymer nanocomposites with nanofiller dispersion
  1. Tez No: 305428
  2. Yazar: KÜBRA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFFETTİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Polimer nanokompozitler gaz su ve hidrokarbon geçirgenliğini azaltmakta, mekanik dayanımları arttırmakta, yüksek termal kararlılık, üretim maliyetlerinde ucuzluk konvansiyonel dolgulara göre optik şeffaflık sağlayarak özellikle gıda sanayinde ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kablo üretiminde tel üzeri yalıtkan malzeme, tümleşik elektronik devrelerin üretiminde arayüzey yalıtkan malzemesi olarak da kullanılması bu malzemeler üzerine olan ilgiyi gün geçtikçe arttırmaktadır.Bu çalışmada polimer nanokompozit yapı içine eklenen nano dolgu dağılım miktarına göre elektriksel iletkenlik, dielektrik sabiti ve dielektrik relaksasyon davranışı incelenerek, farklı nano dolgu dağılımları için dielektrik spektroskopisi yardımıyla hızlı bir karşılaştırma yapılmaya çalışılacaktır. Nano dolgu dağılımını incelemede kullanılan yöntemler (TEM, XRD, Mekanik Testler) oldukça zor, pahalı ve fazla miktarda test numunesi gerektirmektedir. Dielektrik spektroskopi yöntemi ile farklı dağılımdaki örneklerde hızlı bir karşılaştırma yapmayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Polymer nanocomposites reduce the permeability of gas, water and hydrocarbons, increase their mechanical strenght and by providing high thermal stability, low production cost and optical transparence comparing with conventional inlays, they are used especially as packing material in food industry.Besides, its using as non-conductive material in cable production and also its using as an non-conductive interface material in integrated electronical circuits, increases interest towards these materials day by day. In this study, electrical conductivity, dielectric stable and dielectric relaxation behaviour will be examined according to the distribution quantity of nano filling added in the polymer nanocomposite structure, a quick comparison will be tried to make with help of dielectric spectroscopy for different nano filling distribution. The methods which are used in search of distrubition of nano filling (TEM, XRD, Mechanical Test) are extremely difficult, expensive and are required high quantity of test samples. Our aim is to make a quick comparison at different distrubition examples by the method of dielectric spectroscopy.