The impact of paternalistic leadership on employees' resistance to change : Moderating role of leaders' psychological capital, employees' organization based self esteem and workplace spirituality
Paternalistik liderliğin, çalışanların değişime gösterdikleri direnç üzerindeki etkisi: Liderin psikolojik sermayesi, işyerinde maneviyat ve çalışanların örgüte dayalı özsaygısının düzenleyici rolü
- Tez No: 570205
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada, paternalistik liderlik, değişime direnç, psikolojik sermaye, işyerinde maneviyat ve örgüte dayalı özsaygı arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmanın ilk aşamasında paternalistik liderliğin, çalışanların değişime karşı gösterdikleri direnç üzerindeki etkisi, sonrasında liderin psikolojik sermayesinin, işyerindeki maneviyatın ve çalışanların örgüte dayalı özsaygısının bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolleri sırasıyla incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) denetimi altında, hem özel hem de devlet kuruluşları dahil, finansal sektörde çalışan 468 çalışan ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre paternalistik liderlik ile çalışanların değişime karşı gösterdikleri direnç arasında negatif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca liderin psikolojik sermayesinin; paternalistik liderlik ile çalışanların değişime karşı gösterdiği direnç arasındaki ilişkide düzenleyici rolü olduğu anlaşılmaktadır. Ancak işyerindeki maneviyatın ve çalışanların örgüte dayalı özsaygısının bu ilişkiyi düzenleyici olarak etkilemediği görülmektedir. Ayrıca liderin psikolojik sermayesinin, işyerinde maneviyatın ve çalışanların örgüte dayalı özsaygısının, çalışanların değişime karşı gösterdiği direnç üzerinde anlamlı ve negatif etkilerinin bulunduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has practical implications considering the associations of paternalistic leadership, psychological capital, workplace spirituality, organization based self-esteem and resistance to change. In the first stage of the research, the impact of paternalistic leadership on employees' resistance to change and then the moderating role of leaders' psychological capital, workplace spirituality and employees' organization based self-esteem on this relation were examined respectively. Research is made with 468 employees who work for financial sector, including both private and state organizations under the inspection of Banking Regulation and Supervision Agency (BDDK) in Turkey. Results display significant and negative direct effect of paternalistic leadership on employees' resistance to change. Besides leaders' psychological capital moderates the relation between paternalistic leadership and resistance to change however employees' organization based self-esteem and workplace spirituality don't moderate this relation. On the other hand leaders' psychological capital, employees' organization based self-esteem and workplace spirituality have significant and negative effects on employees resistance to change.