Popüler sinemada evrensel anlatım öğeleri ve senaryo analizi
Universal narrative elements in popular cinema and scenario analysis
  1. Tez No: 570216
  2. Yazar: GÜLÇİN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÇETİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
'Popüler Sinema' diyince aklımıza gelen ilk şey; 'Amerikan ticari sineması' popüler tanımıyla 'Hollywood' sinemasıdır. Hollywood Sineması; dünya sinemasının merkezi aynı zamanda sinema endüstrisinin çok büyük bir bölümünü elinde bulunduran bölgedir. Popüler filmleri büyük bir ustalıkla gerçekleştiren Hollywood sineması; farklı kültürdeki insanlara kadar ulaşabilmekte filmleri dünyanın her yerindeki insanlar tarafından izlenmektedir. Hollywood sineması nasıl oluyor da bütün dünyanın ilgisini çeken popülerliği kazanmıştır? Hollywood sinema yapısı incelendiğinde; ortaya çıkan hikayeleme yöntemlerinin evrensel özelliklere sahip olduğu görülür. Hollywood sinemasının başarısının sırrı kuşkusuz hikâyeleme yöntemi, kolay anlaşılır ve ilgi çekici anlatımıdır. Bu çalışmanın ana sorunsalı popüler sinema filmlerinin kullandığı evrensel hikâye anlatma öğelerini ortaya çıkarmak, kültürel ve ticari kaynaklarıyla temellendirmektir.
Özet (Çeviri)
The first thing that comes to our mind when we say“Popular Cinema”is“American commercial cinema”, that is to say“Hollywood Cinema”. Hollywood is the center of world cinema and also the region holding a large part of the cinema industry. Making popular movies in a great expertise, Hollywood Cinema addresses people from different cultures and it is followed by people all over the world. How has it gained this worldwide popularity? When we study the structure of Hollywood Cinema, we can see that its storytelling techniques have universal properties. The mysterious success of Hollywood Cinema is undoubtedly based on its storytelling techniques, clear and attractive narratives. The main question of this study is to clarify universal storytelling elements used by popular movies and to base it on the ground of cultural and commercial resources.