Writing the great war: Interpretations of propaganda, protest and trauma
1. Dünya Savaşı'nı anlatmak: Propaganda, protesto ve travma kavramlarının yorumlanması
  1. Tez No: 570217
  2. Yazar: GÖKSU GÜZELORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SABANCI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
1.Dünya Savaşı'nda askerler, siviller, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere çağın tüm insanları olağanüstü ve zor zamanlar geçirdiler. Şiir yazmak ise; savaş sırasında ve sonrasında insanların duygularını aktarmak için seçtiği bir teselli yoluydu. Fakat, insanlar hayata aynı pencereden bakamadıkları için birçok farklı görüş ortaya çıktığı görüldü. Savaş yanlısı şairler, hükümete ya da genelde iddia edildiği gibi krala ve ülkeye sadık olma ihtiyacına odaklanırken, savaş karşıtı ve savaş sonrası şairler bireyin değerine odaklandılar. Bu tezin amacı ise savaşın, şiir ve buna bağlı olarak insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Aynı zamanda, bu tez savaşın kültürel temsillerinin mirasını ve bunun 20.yüzyıl savaş şiirinin ortaya çıkmasını nasıl etkilediğini göstermeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak bu çalışma, savaş zamanında asla tek taraflı bir görüş olamayacağını göstermiştir. Tarihin bu yıkıcı dönemi, her biri zorlu deneyimler ve psikolojik bedellerle şekillenmiş, kendine has ve güçlü bir tarza sahip şairler üretti.
Özet (Çeviri)
In The Great War, people of the age, including the soldiers, civilians, women, and children went through extraordinary and difficult times. Writing poem is a solace in which they try to process their emotions during and after the war. However, people cannot look at life from the same window and that is why many conflicting viewpoints arise. While propagandist poets focus on the need to have loyalty to the government, or to King and country as was most often claimed, the anti-war and post-war poets focus on the value of the individual. The purpose of this thesis is to analyse the effects of war on poetry and on the psychology of people. This thesis will also try to chart the legacy of cultural representations of war and how they influenced the creation of 20th century war poetry. At the end, it will propose that, above all, there can never be just a one-sided perspective in times of conflict. This extraordinary period of history produces poets with their own unique and powerful style, all of which is shaped through their extreme experiences and the psychological toll.