İstanbul'da 5 yıldızlı uluslararası otel ve otel zincirlerinde konaklama seçiminde sosyal medyanın etkisi
The impact of the social media on deciding accommodation of 5 star international hotels and chains of hotels in İstanbul
  1. Tez No: 570215
  2. Yazar: GİZEM KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve ulaşım imkanlarının artması insanların daha fazla seyahat etmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu durum turizm sektörünün önemli derecede gelişmesine, seyahat edenlerin konaklama ihtiyaçlarının da artmasına neden olmuştur. Turizm sektörünün önemli bir unsuru da beş yıldızlı otelleridir. Beş yıldızlı oteller sundukları hizmet ve servis kalitesiyle seyahat edenlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılayan önemli işletmelerdir. Bunun yanında gelişen internet ve iletişim teknolojileri , artan sosyal medya kullanımı tüm markaların tanıtım ve pazarlama stratejilerini etkilemektedir. Seyahat ve konaklama planlama üzerine uzman siteler ve uygulamalar gelişmiş, kalınan yerler, gidilen lokantalar başta olmak üzere kişisel paylaşımların sosyal medyada yer alması sıklaşmıştır. Turizm markaları da web siteleri ve farklı sosyal medya kanallarında kendilerini tanıtmaktadır. Ziyaretçilerin kaldıkları otele ait değerlendirmeleri, fotoğrafları, anıları işletmenin diğer potansiyel ziyaretçiler için önemli olmaktadır. Lüks ve konforlu konaklamayı taahhüt eden otellerin hedefledikleri müşterilerin sosyal medyadan ne kadar etkilendikleri, seyahat programlarını yaparken hangi kaynakları kullandığı bu tezin temel konusudur. Araştırma İstanbul Avrupa yakasında 5 yıldızlı otellerde konaklamayı tercih eden turistlerin seyahat etmeyi planladıkları yerlerde otellerini nasıl seçtiklerini , otel konaklama satın alma davranışını mercek altına yatırmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm kavramı, konaklama kavramı ve turizm pazarlamasına ilişkin açıklamalarda bulunulmuş, bunlara ilave olarak beş yıldızlı otel kavramına, şehir oteli tanımına değinilerek turistlerin İstanbul'a geliş nedenleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise sosyal medya kavramı, sosyal medya pazarlama araçları ve özelliklerinden bahsedilmiş, sosyal medyada yapılan turizm pazarlamasına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise İstanbul Avrupa yakasında bulunan beş yıldızlı otellerle ilgili olarak yapılan anket çalışması ile müşterilerin bu otelleri tercih etme sebeplerine ve tercihlerini etkileyen faktörlerin analizine yer verilmiş, sonuç kısmında veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the new means of transportation has been caused people more travel. This situation not only make a significant improvement in the tourism sector but also increased the accommodation needs of the travelers. An important element of the tourism sector is the five-star hotels. Five-star hotels are important businesses that meet the accommodation needs of the travelers with the better functions and service quality. In addition, with the development of internet technologie, ssocial media usage rati has increased, and this led to the tourism sector enterprises to the internet world. By this way, businesses can easily inform their activities, promotion and marketing on the internet to their customers more effectively. Beside, customers can decide on the places they plan to travel and the hotels they plan to stay on by following through social media. It is important that the customers feedback, sharing memories about their accommodation would increase the potential for the future guests. The main topic of the thesis is that the hotels which is offering luxury and comfort targeting their potential customers' effection on the social media, how they plan their vacation. This research has been complete at the on the customers who prefers 5 star hotel at European side of Istanbul's luxury hotels and their preference behavior. Our thesis consists of three parts. In the first part, the concept of tourism, the concept of accommodation and tourism marketing were explained, in addition to five-star hotel concept, the definition of the city hotel was explained and the reasons were explained why tourists come to Istanbul. In the second part, social media concept, social media marketing tools and features were clarified and tourism marketing in social media subjects were explained. In the third part of the study, the survey conducted on five-star hotels on the European side of Istanbul was used to analyze the factors that which reasons affect of the tourist choices for hotels and feature of preferences of the customers. Consequently results was interpreted in this last chapter.