Doğanın inovasyonu; biyomimikri ve bu bağlamda Konya tropikal kelebek bahçesi örneği
Innavation of nature; Biomimicry and in this context sample of Konya tropical butterfly garden
- Tez No: 570224
- Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Doğa, geçmişten günümüze kadar insanoğlu için rehber ve esin kaynağı olmuştur. İnsanoğlu, bilerek veya bilmeyerek bir şeyler yaratırken doğayı taklit etmiş, değerlendirmiş ve araştırmıştır. 1990'lardan bu yana 'doğal organizmaların yapılaşma/oluşum süreçleri ve çözümleri taklit edilmiş/öğrenilmiş/esinlenmiş' tasarımlar biyomimikri kavramlarıyla anlaşılmaya çalışılarak farklı disiplinlerce çalışılmaya başlanmıştır. Bir tasarım örneği olan biyomimikri kavramı, malzeme yapısının, formun, biçimin, süzgeçten geçirilmesi ve geliştirilmesidir. Yaşam koşullarının kolaylaştırılması için doğanın modellerini inceleyen, daha sonra doğanın form ve işlevlerini taklit eden ve ya bunlardan ilham alan yeni bir bilim dalı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada; doğa stratejilerini taklit ederek yenilikçi çözümler üretmeyi hedefleyen biyomimikri tasarım kavramı, doğa-işlev, doğa-biçim ilişkileri açısından ele alınmış ve doğadaki canlı cansız tüm varlıklardan esinlenmenin tasarıma aktarım metotları olan strüktür, malzeme, doku, renk biyomimikrisi incelenmiştir. Bu bağlamda gerek mimariye gerekse iç mimariye uygulama yöntemlerini açıklanarak yansıma biçimleri örneklendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise çok disiplinli bir anlayış olan biyomimikri kavramı doğrultusunda Konya ili sınırları içerisinde konumlandırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi incelenmiş ve analiz edilmiştir. Türkiye'nin ilk yapay kelebek müzesi projesi olan yapı biyomimikri tasarım yaklaşımı ile değerlendirilerek; mekân tasarımındaki uygulama yöntemleri malzeme, strüktür, doku ve renk açısından ele alınmıştır. Bu kapsamda uygulanan tasarım konsepti ve kullanılan malzemeler biçimsel ve işlevsel açıdan açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
Nature has been the source of inspiration and guidance for mankind from past to present. Human beings have imitated, evaluated and explored nature while creating something intentionally or unknowingly. Since the 1990s, the designs that 'structuring / formation processes and solutions of natural organisms have been imitated / learned / inspired' have been tried to be understood by the concept of biomimicry and started to be studied in different disciplines. The concept of biomimicry, a design example, is the filtering and development of material structure, form and shape. It emerges as a new branch of science that examines the models of nature to simplify living conditions and then imitates the forms and functions of nature or is inspired by these. In this study; the concept of biomimicry design, which aims to produce innovative solutions by imitating nature strategies, was examined in terms of nature-function and nature-form relations. Structure, material and tissue biomimicry which are the transfer methods of inspiration from all living non-living things in nature were examined. In this context, the methods of applying it to architecture and interior architecture were explained and the reflection patterns were exemplified. In the last part of the study, in the direction of biomimicry concept which is a multidisciplinary approach, Konya Tropical Butterfly Garden, which is located within the boundaries of Konya province, was examined and analyzed. Turkey's first artificial butterfly museum project is evaluated by biomimicry building design approach; application methods in space design are discussed in terms of material, structure, texture and color. In this context, the design concept and the materials used are explained in terms of form and function.