Vizyoner liderlik davranışlarının çalışanların motivasyonuna etkilerine yönelik bir araştırma
A research on the effects of visionary leadership behavior on the motivation of employees
- Tez No: 570225
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; yönetim modellerinden biri olan vizyoner yönetim anlayışının çalışanların motivasyonuna etkilerini araştırmaktır. İşletmelerde görev alan çalışanların çok farklı beklentilerinin irdelenip analiz edilmesi ve ihtiyaçlara göre çalışma koşullarının oluşturulması ve performansa göre teşvik edici uygulamaların yapılması işletmelerin başarısını olumlu yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışmada yapılacak olan anket çalışmasıyla elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analizler yapılarak; vizyoner liderlik anlayışının çalışanların motivasyona etkilerinin neler olduğu, çalışanların motivasyonunu artırmanın alternatiflerinin neler olabileceği, mevcut işletmelerin sorunlarının tespiti yapılmış ve elde edilen bulgulara göre bilimsel çözüm önerileri oluşturtulmuştur. Araştırma Beykent üniversitesinde idari personel olarak çalışan toplam 422 idari personel çalışmanın evrenini oluşturmaktadır, % 5 örneklem hatası ile 226 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında; dış motivasyonun odak, saygı ve lider üye etkileşimine ait alt boyutları etkilediği tespit edilmiştir. iç motivasyonun saygı, risk ve lider üye etkileşimini etkilediği tespit edilmiştir. hedef içselleştirmenin risk, saygı ve lider üye etkileşiminin alt boyutlarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of visionary management approach, which is one of the management models, on the motivation of employees. Examining and analyzing the very different expectations of the employees taking part in the enterprises and establishing working conditions according to the needs and implementing the incentives according to the performance can positively affect the success of the enterprises. In the markets where technology, needs and preferences change day by day; these developments can be best evaluated by businesses and gaining superiority in the competition. In this study, the data obtained from the survey will be analyzed with SPSS statistical program. What are the effects of visionary leadership approach on motivation of employees, the alternatives of increasing the motivation of employees, the problems of existing enterprises are determined and scientific solution suggestions have been formed according to the findings. Research A total of 422 administrative staff working as administrative staff at Beykent University constitute the universe of the study. A questionnaire was applied to 226 people with% 5 sampling error. After the analysis; It has been determined that external motivation affects the sub-dimensions of the focus, respect and leader member interaction. It was determined that the internal motivation influenced the respect, risk and the interaction of the leader members. It has been determined that target internalization affects the sub-dimensions of risk, respect and leader-member interaction.