Anselm Kiefer'in sanatı
Anselm Kiefer's art
  1. Tez No: 570228
  2. Yazar: SONGÜL ETSATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz toplumsal değerlerinde ve sanatta, 20. yüzyılda yaşanan toplumsal çalkantıların ve savaşların etkileri köklü değişimlere sebep olmuştur. Aynı zamanda teknolojik gelişmelerin hızla yayılması, geleceğin inşasında etkili olan geçmişe bakışın sorgulanmasına bağlı olarak sanatta değişik algı düzlemlerini oluşmasına yol açmıştır. Alman tarihinin temaları, özellikle Yahudi Soykırımı konuları Kiefer'in kavramlar dünyasını zenginleştirmiştir. Kiefer, geçmişiyle yüzleşmeyi, tabu olan tartışmalı konuları çalışmalarına taşımıştır. Bu konular, Alman romantizminin ve III. Reich Dönemi Nazi Almanya‟sının kullandığı temaları içermektedir. Kiefer temel olarak geleceği inşa edebilmenin zorunlu yolunun, Alman toplumunun karanlık geçmişiyle yüzleşmesinden geçtiğini düşünür. Sanatçının ele aldığı temalar, mitolojiden, ikonolojiden, sembollerden, tarihi öneme sahip kişilerden, mitolojik figürlerden ve bunların tarihteki göstergelerinden oluşur. Bu tezde, yeni dışavurumcu sanatın içinde tanımlanan, resim ve heykelleriyle tartışma yaratan, günümüz sanatını etkilemeye devam eden Anslem Kiefer‟in, eserleriyle yarattığı dünyanın izini sürerek sanatına açıklık getirmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
In today's social values and art, the effects of the social upheavals and wars in the 20th century, caused radical changes. At the same time, the rapid spread of technological developments has led to the formation of different levels of perception in the art due to the questioning of the past which is effective in the construction of the future. The themes of German history, especially the issues of the Holocaust, enriched Kiefer's world of concepts. Kiefer brought the issues confrontation with the past and taboos into his studies. These topics includes the themes used by German romanticism and the 3rd Reich Period of Nazi Germany. Kiefer thinks that the essential way to build the future is through confronting the dark past of German society. The themes covered by the artist are mythology, iconology, symbols, historical figures, mythological figures and their signs in history. In this thesis, I tried to clarify the art world created by Anslem Kiefer, who defined his art in the new expressionist art, and created controversial paintings and sculptures which still continue to influence contemporary art.