İran ve Türk halılarının kompozisyon yönünden karşılaştırılması, motiflerin ve süsleme hususlarının kompozisyonda yerleşme biçimleri
The comarisan of Persian and Turkish rugs according the composition of pattern and decoration elements
- Tez No: 570233
 - Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Art History, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tezde İran ve Türk halıları incelenerek, motifler ve kompozisyonlar tarif edilmektedir. Bunun için öncelikle İran ve Türk halılarının tarihçesi kısa bir şekilde anlatılmış, sonrasında halı motifleri, bu motiflerin tarihsel süreci ve halıların nasıl yapıldığı incelenmiştir. Bu tez, halı motiflerini tanımaya ve güzel kompozisyonları anlamaya yardımcı olacak niteliktedir. Bu tezde, çalışma konusuna İran Halılarının tarihçesiyle başlanmıştır. Motif ve kompozisyonlar esas konu olduğu için, halıların motif ve kompozisyonları üzerine yoğunlaşılmış, son olarak kendi tasarımımız olan halının detaylarına ve açıklamalarına yer verilmiştir. Tabi ki bunların arasında ham kullanılan malzemeler, tezgahlar, düğümler, çözgüleme ve atkılama sistemlerinin de tanıtılması gerektiği düşünülmektedir. Türk ve İran halı sanatının tanınması ve her yerde bu halı örneklerinin yer alması amacı bu tezin yazılması ile ilgili temel sebeplerdendir. Ancak en önemli sebep bu halılarda kullanılan motiflerin güzelliği ve netliğidir. Şüphesiz, Eski Türk halılarının ve İran halılarının, motiflerinin asilliği, renklerinin canlı, güzel ve parlak olması göz kamaştırıcı özelliktedir. Literatürde bu tarzda bir çalışmaya rastlanmamış olması ve konunun incelenmeye değer bulunması nedeniyle bu çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis Persian and Turkish rugs will be analyzed .patterns and compositions have been defined.so Persian and Turkish rugs history briefly have been explained then rugs patterns have been analyzed according to their history and the way they have been woven. This thesis will help to know rug patterns and the understand beautiful compositions for rugs.in this thesis purpose of the study is starting and dealing with the history of Persian rugs. This study is mainly focusing on rug patterns and compositions .and finally it deals with our own design and it is explained in details . And also in this study raw material, equipment , buttons ,weaving warps system have been studied too as well. The basic goal of this thesis is to introduce Turkish and Persian carpet weaving industry .but the main reason and purpose of the study is to find out about the beauty and characteristics of these rugs. No doubt that old Turkish and Persian rugs .are know for the originality of the patterns , live colors , beauty and attraction. This study has been done since there wasn't enough related literature about it and since such an important topic has not been studied seriously so far.