Türkiye Macaristan ticari ilişkileri ve taşımacılık
Turkey Hungary commercial relations and transportation
  1. Tez No: 570234
  2. Yazar: ÖZLEM OMRAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Transportation, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşen dünyada coğrafi sınırların sadece gümrük kapılarından ibaret hale gelmesi ile birlikte global ürün ve hizmet geçişleri son derece hızlanmıştır. Dünya büyük bir markete bazı ülkeler ise bu marketlerin tedariğini sağlayan depolara dönüşmüştür. Depo yada aktarma merkezi olarak nitelendirebileceğimiz bu ülkeler esasında coğrafi anlamda önemli mevkiye sahip ülkelerdir. Market olarak nitelendirebileceğimiz ülkelere yakınlığı, ticaret yolları üzerinde olması, iklimi ve coğrafi topoğrafyasının uygunluğu o ülkenin bir aktarma merkezi, bir“hub”olarak kullanılmasının önünü açar. Bu bağlamda bu özelliklere sahip iki ülkeden bahsedeceğiz. Türkiye ve Macaristan'ın lojistik değeri, iki ülke arasındaki taşımacılık hizmetleri ve her iki ülkenin AB'deki yeri ve önemi ana başlıklarımız olacak.
Özet (Çeviri)
At globalized world, global product and service transitions have accelerated with the fact that the geographical boundaries have become only customs gates. The world has turned into a big market and some countries become supply warehouses of these markets. These countries, which can be defined as warehouses or transfer centers, have a significant geographical position. The countries which are being close to the other countries that we can call as Market, are being on trade routes, are having suitable climate and geographical topography, are described as transfer center or can be used as“Hub”. In this context, there are two countries which have these characteristics. The logistics value of Turkey and Hungary, transport services between these countries and the position and importance of both countries in the EU will be the main title.