Kişilik bozukluğu özellikleri gösteren evli kadın bireylerde cinsel işlev bozuklukları ve evlilik uyum ilişkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between sexual dysfunction and marital adjustment in women meeti̇ng personality disorder criteria
- Tez No: 570240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, kişilik bozukluğu yaşayan kadın bireylerin evlilik uyumları ve cinsel işlev bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Literatürde toplum genelinde ayrı ayrı olarak tüm bozukluklar incelenmiştir. Fakat bireyler üzerinde bozukluların birbiri ile ilişkisi çok söz konusu olmamıştır. İstanbul'da Türkçe konuşan heteroseksüel 60 kadın katılımcıyla yürüttüğümüz bu araştırmadan elde ettiğimiz bulgular, kişilik bozuklukları, cinsel bozukluklar ve evlilik uyumu arasındaki ilişkiye dikkat çekmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Örneklemin seçiminde 80 kişiye anket uygulanmıştır fakat 14 kişi kişilik bozukluğu özellikleri göstermediğinden değerlendirmeye alınmamış olup diğer 6 kişi ise anketlere verdiği yanıtların eksik olması sebebiyle örneklem grubuna dahil edilmemiştir. Yapılan bu araştırmada doğum sayısının cinsel fonksiyon bozukluklarına etkisi dikkat çekmektedir. Örneğin, katılımcılarımızdan çocuk sahibi olanların, olmayanlara nazaran %60 oranında daha çok iletişim bozukluğu yaşadıkları tespit edilmiş, hiç çocuk sahibi olmayan katılımcılarda bu oran %40'ta kalmıştır. Aynı şekilde, bu çalışmada cinsel birliktelik sıklığı ile çocuk sahibi olma arasında da anlamlı bir ilişki saptanmış, çocuk sahibi olan katılımcıların %52,5'i sıklık sorunu yaşarken, bu oran çocuk sahibi olmayan katılımcılarda %40 olarak gözlenmiştir. Bulgularımızda dikkati çeken bir diğer unsur ise katılımcıların öğrenim düzeyi ile cinsel fonksiyon bozukluğu prevelansı arasındaki etkileşimdir. Yapmış olduğumuz bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalar eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between marital adjustment and sexual dysfunction in women with symptoms of personality disorder (PD). Even though in the existing literature, personality disorders are among the subjects which are mostly discussed by the academics, the role of disorders and sexual dysfunctions in interpersonal relationships is considerably overlooked by researchers. The results of this current study, which was conducted on 60 female participants meeting PD criteria in Istanbul, should be regarded as highly significant findings since they properly point out the relationship between personality disorders, marital adjustment and sexual dysfunctions. During the process of sampling, 80 female participants were asked to answer the related questionnaires; however, since 14 of the participants did not demonstrate any symptoms of PD and 6 participants did not answer the questionnaires properly, they were excluded from the sample of this study. The negative relationship between number of childbirth and sexual dysfunctions can be counted as one of the significant findings of this research. It was revealed that women with more than one child are 60 percent more vulnerable to suffer from communication deficits. This rate was observed as 40 percent for those who did not have any children. Similar findings can also be seen in the participants with frequency problem (52.5% - 40%). Moreover, it was shown that educational background of the participants plays a crucial role in the prevelance of sexual dysfunctions. The findings obtained from the study have been discussed in the light of current literature.