Türkiye'de mahkûm emeğinin dönüşümü ve kurumsal örgütlenişi: Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı üzerine bir çalışma
Transformation and institutional organization of prisoner labor in Turkey: A study on the department of the Ministry of Justice's Department of Workshops Institution
- Tez No: 570267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YARALI AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mahpus 'un çalış (tırıl) ması, dünya genelinde yaygınlaşmış bir ıslah etme yöntemi olarak uygulanmakta fakat bu ıslah yöntemi aynı zamanda neo-liberal ekonomi politikalarının etkisiyle cezaevlerindeki üretim sürecinde önemli bir üretim faktörüne dönüşen ekonomik bir girdiyi de tanımlamaktadır. Mahkûmun çalış (tırıl) ması bazı ülkelerde cezaevlerinin özelleştirilmesi yoluyla uygulanmaktayken, Türkiye'nin de içinde olduğu bazı ülkelerde ise doğrudan devlet örgütlenmesi içerisinde yer alan bir kurum ya da bu iş için kurulmuş bir devlet şirketi tarafından yürütülmektedir. Bu çalışma mahkûm emeğinin bir değerlendirmesini yapmaya odaklanmıştır. Değerlendirmenin çerçevesini, mahkûm emeğinin siyasi-iktisadi tarih açısından anlamı ve geçirdiği dönüşümleri incelemek oluşturacaktır. Mahkûm emeğinin kullanımını düşünsel-yasal düzlemde“ıslah etme”amacı-gerekçesi ile meşrulaştıran-açıklayan devletin bu işle yetkili - sorumlu kıldığı kurum olarak İşyurtları Kurumu'nun yapısının incelenmesi, çalışma çerçevesinin içeriğini oluşturacaktır. İçeriğin bir diğer odak noktası mahkûm emeğinin Neo-liberal politikalarla bir üretim faktörüne dönüş (türül) mesi sürecini incelemek olacaktır. Bu çalışmayla ulaşılmak istenen temel hedef ise mahkûm emeğinin ve İşyurtları Kurumu'nu bir arada değerlendirerek; elde edilen bilgileri bilimsel çalışma kriterlerine uygun bir şekilde derlemek ve sunmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The prisoner labor is implemented worldwide as a method of rehabilitation, but this method also describes an economic input that has become an important factor in the production process in prisons due to the influence of neo-liberal economic policies. In some countries, the prisoner labor is implemented through the privatization of prisons, while in some countries, including Turkey, it is carried out by an institution, which is directly established in the state organization, or a state-owned company established for this. This study focuses on the evaluation of prisoner labor. The framework of the evaluation will be the investigation of the meaning and transformation of prisoner labor in terms of political-economic history. The content of this study's framework will constitute the investigation of the structure of the Workshops Institution, which legitimizes the use of prisoner labor on the intellectual-legal grounds, for the reason/purpose of“rehabilitation”, as an institution authorized by the state. Another focus of the content will be the investigation of the transformation process of prisoner labor into a production factor through neo-liberal policies. The main objective of this study is to evaluate the prisoner labor and workshops institution together and to compile and present the information obtained in accordance with the scientific study criteria.