Türkiye'de mahkum emeği
Prison labor in Turkey
- Tez No: 483974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
“Türkiye'de Mahkum Emeği”isimli bu çalışma, öncelikli olarak özgür-ücretli emek karşısında mahkum emeğinin konumunu tartışmaya ve bu amaçla işçi sınıfının en dezavantajlı varyantlarından birini oluşturan mahkumların hapishanede çalışma deneyiminin, özgür işçiden farklılığına odaklanmaktadır. Türkiye'nin mahkum emeği deneyimine bakarken asıl amaç, Avrupa ülkeleri ve ABD pratiğine de referansla mahkumların ücretlendirilmesi, sosyal haklar, işçi sınıfının ve emek örgütlerinin mahkum emeğine bakışı ve mahkum emek birlikleri gibi kategoriler üzerinden bir ortaklık ve kesişim kümesi olup olmadığını analiz etmektir. Hapishanede zorunlu çalışma ve bunu destekleyen ilgili yasal düzenlemelerin temel mantığı ve amacı tartışılmaktadır. Çalışmanın bir başka amacı da, ABD deneyiminde çoğunlukla görülen kölelik koşullarına yaklaşan zorunlu ve ücretsiz çalıştırma pratiklerinin ve Avrupa ülkelerinde asgari ücret seviyesini bulmayan düşük ücretli ve zorunlu çalışmanın yanında Türkiye'nin mahkum emeği pratiğini tartışmaya açmaktır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Prison Labour in Turkey”, primarily focuses on the position of prison labour in relation to free-wage labour and the difference of the working experience of prisoners, composing one of the most disadvantaged variant of working class. The main aim to examine the prison labour practice in Turkey is to find if there are any commonities between the European and U.S practice through the categories such as remuneration of prisoners, social rights, the position of organised labour and working class and existence of prison labour unions. The main logic and purpose of forced prison work and the related legislation are debated. Another aim of this study is also to discuss the prison labour practice of Turkey in relation to the forced and mostly unpaid working practices in U.S. impending slavery and the work, forced and lowly remunerated not even reaching the minimum wage level in European countries.