Kimyasal ajanların hücre siklusuna etkisi ve moleküler mekanizmalarının araştırılması
Effect of chemical agents on cell cycle and investigation of molecular mechanisms
  1. Tez No: 570277
  2. Yazar: GİZEM AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hücre siklusunun doğru bir şekilde düzenlenmesi, genomun kendini hatasız eşlemesi ve kromozomların düzgün ayrılması için büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte görev yapan siklinler, siklin bağımlı kinazlar, kontrol noktaları ve tamir mekanizmalarında meydana gelen hasarlar hücrelerde kontrolsüz hücre bölünmesine neden olarak, kanser gelişimine neden olmaktadır. Akciğer kanseri, dünyada kanser bağımlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Kemoterapi, akciğer kanseri hastalarının iyileşme oranlarını ve yaşam kalitelerini yükseltmektedir. Platin içerikli ilaçlar, birçok kanserin tedavisinde tercih edilmektedir. Antifolat türevi olan ilaçlar pleural mezoteliyom ve küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde platin içeren ilaçlar ile sıkça kombine olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, platin türevi olan Cisplatin ve antifolat türevi olan Pemtrex'in akciğer kanser ve normal hücrelerinin, hücre siklusları üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Cisplatin ve Pemtrex ilaçlarının ayrı ayrı ve 24 saat ara ile uygulanarak, A549 ve BEAS-2B hücrelerinde neden olduğu toksisite MTT yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tight cycle of the cell cycle is essential for the genome duplication and the correct separation of chromosomes. Damages in cyclin, cyclin-dependent kinases, cell cycle checkpoints and repair mechanisms involved in this process cause uncontrolled cell division in cells and cause cancer development. Lung cancer is one of the leading causes of cancer-dependent deaths in the world. Chemotherapy improves the recovery rates and quality of life of lung cancer patients. Platinum containing drugs are prefered in the treatment of many cancers. Antifolate derived drugs are often used in combination with platinum containing drugs in pleural mesothelioma and non-small cell lung cancer. The aim of this study was to investigate the effects of platinum derivative Cisplatin and antifolate derivative Pemtrex on lung cancer and normal cells on cell cycles. For this purpose, the toxicity caused by Cisplatin and Pemtrex separately and intermittently on A549 and BEAS-2B cells was investigated by MTT method.