Design and analysis of high power sepic converter
Yüksek güçlü sepıc çeviricinin dizayn ve analizi
  1. Tez No: 570301
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL HAYIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BARIŞ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. BURAK KELLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Otomotiv ve demiryolu LED uygulamalarında kullanılmak üzere yüksek güçlü bir SEPIC dönüştürücüsü hazırlanmıştır. Dönüştürücünün giriş voltajı 16 V ile 36 V arasında değişmektedir. Dönüştürücünün çıkış voltajı 24 V'tur ve yükü 10 A akım ile beslemektedir. Dönüştürücünün kararlılığı, baskın kutuplardan birini düşük frekans marjinine taşımak ve diğer direği de bir sıfır eklenerek iptal etmek suretiyle garanti edilmektedir. Faz marji, tüm giriş voltaj değerleri boyunca 56 dereceden daha yüksektir. Anahtar üzerindeki geçişler snubber devresi ile bastırılmıştır. Elektromanyetik analizler, SEPIC dönüştürücünün gerilim düşümü, akım dağılımı, yakın ve uzak alan ve rezonans davranışını belirlemek için Ansys SiWave kullanılmıştır. Ölçüm sonuçları, SEPIC dönüştürücünün değişken yükler altında kararlı olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
A high power SEPIC converter is proposed to be used in automotive and railway LED applications. The input voltage of the converter varies between 16 V and 36 V. The output voltage of the converter is 24 V and it delivers 10 A current to the load. The stability of the converter is guaranteed by moving one of the dominant pole to lower frequency and cancelingthe other pole with a zero.The phase margin is higher than $56^{o}$ across all input voltage values.The transients of the switch is damped using a passive snubber circuit. Electromagnetic analyses are performed using Ansys SiWave to determine voltage drop, current distribution, near and far field and resonance behavior of SEPIC converter. Measurement results indicate that the SEPIC converter is stable under various operating conditions