Eskişehir Ovası Chilopoda (Myriapoda) faunasının tespiti
Identification of Chilopoda fauna on the plain of Eskişehir
- Tez No: 57032
- Danışmanlar: YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Eskişehir Ovası Chilopoda Faunasını tespit etmek amacıyla Temmuz 1995- Temmuz 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Batı-Doğu doğrultusunda uzanan ve 400 km2'lik alan kaplayan Eskişehir Ovasında; tespit edilen belirli istasyonlardan toplanan materyalle Eskişehir Ovası Chilopoda Faunası tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda Lithobiomorpha ordosuna ait 5 türe, Scolopendramorpha ordosuna ait 2 türe, Geophilomorpha ordosuna ait 3 türe rastlanmıştır. Toplam 10 tür içerisinde 3 tanesinin, Türkiye için, 9 tanesinin de Eskişehir Ovası için yeni kayıt olduğu düşünülmektedir. Çalışma sonucunda, Eskişehir Ovası'nda belirlenen istasyonlarda dahi bu kadar türün çıkması, karasal zoocoğrafya açısından çok önemli bir konumda bulunan ülkemizin, Chilopoda türleri bakımından da oldukça zengin olabileceğini göstermiştir. iv
Özet (Çeviri)
This study was realized between July 1995 - July 1996; for the purpose of identification of Chilopoda fauna on the Plain of Eskişehir. Chilopoda fauna of the plain of Eskişehir is realized from the materials collected from certain stations on the Plain of Eskişehir, which lies on the East-Weast direction covering 400km2 area. At the end of this study we identificated 5 species from Lithobiomorpha; 2 species from Scolopendramorpha; 3 species from Geophilomorpha. It has been observed that, out of these 10 species, 3 species are new records for Turkey and 9 are new records for the Plain of Eskişehir. Observation of so many new species in stations located on the Plain of Eskişehir, which is our conventional working area, has led us to conclude that our country, situated in an important zoogeographical location, may be rich in Chilopoda species.