Pirinç kabuklarından elde edilen aktif silikanın yumuşak porselen üretiminde kullanımı
Use of rice husks derived active silica in he production of soft porcelain
- Tez No: 57031
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, farklı sıcaklıklarda (500-700°C) ve sürede (15-90 dk) kalsine edilen pirinç kabuklarından elde edilen küller, analiz edilmiş ve işlem sonucunda 700°C/15 dk'da kalsine edilen pirinç kabuğunda en yüksek silika oranına ulaşılmıştır. % 88,32 SİO2 içeren amorf ve çok küçük tane boyutuna sahip kül, kuvars-feldispat-kaolen ile hazırlanan yumuşak porselen çamuruna artan oranlarda kuvars yerine ilave edilerek çamur hazırlanmıştır. Bu çamurdan üretilen çubuk şeklindeki numuneler kurutulmuş ve 1250°C'de pişirilmiştir. Hazırlanan numuneler, kurutulduktan ve pişirildikten sonra boyca kuru çekme ve pişme çekmeleri, kura mukavemet ve pişme mukavemetleri ölçülmüş ve su emme deneyleri yapılıp, % porozite miktarı, yığınsal yoğunluk, görünür numune yoğunluğu hesaplanmıştır. Numuneler üzerinde diferansiyel termal analiz (DTA), X ışınları difraksiyonu (XRD), dilatometre deneyleri yapılmıştır. Pirinç kabuğundan elde edilen aktif silika miktarı,yumuşak porselen bünyede arttıkça boyca kuru çekme ve pişme çekmesi artmaktadır. Üç noktalı eğme deneyi sonucunda kura mukavemet ve pişme mukavemeti artmış, standart numuneye göre % 100 aktif silika içeren numunelerin kuru mukavemeti ve pişme mukavemeti % 15 artış göstermiştir. XRD analizi sonucunda aktif silikanın kristoballit ve müllit oluşumunu etkilediği tespit edilmiştir. Dilatometre deneyi sonucunda aktif silikanın sinterlenme sıcaklığını düşürdüğü bulunmuştur. % 50 aktif silikaya kadar su emme, porozite artmakta, artan silika oram porozite ve su emme miktarının düşmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, rice husk was calcined various at temparatures (500-700°C) for various times (15-90 min) and it was found that the highest silica yield was obtained after calcination at 700°C for 15 min. The calcination product (ash) contaning 88,32 % SİO2 was amorphous and had very fine particle size. Plastic bodies were prepared by adding the ash at various concentration is place ef quartz in the soft porcelain composition. Bars shaped from the plastic body were dried and fired at 1250°C. Drying and firing shrinkage, dry and fired strength, water absorbtion, porosity, bulk and apparent density were measured. Characterisation by differential thermal analysis (DTA) x-ray diffraction (XRD) and dilatometry were also carried out. As the ash content of the soft porcelain body increases, drying and firing shrinkage increases. Similary, the three point bending strength also increases with increasing ash content and when quartz content the porcelain body was all replaced by the ash, the dry and fired strength was increased by % 15 compared to the standart specimen. XRD analysis showed that active silica (the ash) affect the formation of cristobilite and mullite. Dilatometry showed that the active silica reduces the sintering temperature of the porcelain. Up to 50 % active silica causes on increase in water absorbtion and porosity but further increase in the active silica results in adverse effect