Türkiye'deki intiharlara ilişkin çok değişkenli kategorik verinin log linear modellerle analizi
The analysis with long-linear models of the multivariate categorical data about the suicides in Turkey
  1. Tez No: 57033
  2. Yazar: VEYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. FUAT YÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Savaşın ve hastalığın neden olduğu insan ölümünün önlenmesi için Dünya'mızda yaygın bir ilgi gelişmekte fakat kendi kendini yoketme olan intiharlara bu ilgi alanının içinde pek az yer verilmektedir. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının göstergelerinden biri olan intihar çeşitli psikolojik, sosyolojik ve ekonomik faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Bu amaçla çalışmada intiharlar nedenlerine, cinsiyet, yaş, meslek, yerleşim yeri, medeni durum ve eğitim düzeyine göre incelenmiş ve intiharların artıp azalmasında doğal, sosyolojik ve kültürel faktörlerin rol oynadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ele alınan inceleme konusunun bir gereği olarak ilk önce kategorik veri ve kategorik verilerin kontenjans tabloları şeklinde düzenlenmesi aktarılmaya çalışılmıştır. Daha sonra iki, üç ve daha çok değişkenli kontenjans tablolarının analizinde Log linear modellerin kullanımı ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Türkiye'deki intiharlara ilişkin kategorik verilerin log linear modeller kullanılarak analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a general interest in the prevention of human slaughter by war and the prevention of human deathy by disease. These are, perhaps, the paramount problems of our time. But within the context of this concern, there is perhaps too little attention to those untimely and unnecessary deaths by self-destruction. Suicide, which is one of the important indicators of the social and economic structure of community, is motivated by various psychologic, social, economic and cultural factors. In the study suicides have been analysed according to sex, age, permanent residence, marital status, educational level. The causes of suicide and its variattions are studied in order to find out the influence of natural, sociological and cultural factors. First of all, some informations were given about the analysis of contigency tables. Then, Log-linear models were applied in connection with contigency tables of multivariate in detail. As an application for this study, the categorical data concerned with suicide were analysed using Log-linear models.