Uçakların itki kuvvetinin yapay sinir ağları ile tahmini
Estimation of thrust force of aircrafts using artificial neural networks
- Tez No: 570322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILDIRIM DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüz ulaşımında uçaklar güvenli, kaliteli ve hızlı olmalarından dolayı önemli bir yere sahiptir. Uçakların güvenli bir şekilde uçması etkileyen parametrelerin başında motorların itki değeri gelmektedir. Bu itki değerinin optimum olarak belirlenmesi, araştırılması gereken konulardan birisidir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, uçakların seyrüseferi süresi boyunca bazı uçuş parametrelerinin itki kuvvetine etkisi incelenmiştir. İtki kuvvetinin incelenmesinde literatürde sıklıkla kullanılan ve zeki optimizasyon yöntemlerinden olan yapay sinir ağları (YSA) tercih edilmiştir. Bu tez çalışmada uçağın hızı, bulunduğu yükseklik ve ortam sıcaklık değerleri giriş değerleri olarak seçilerek, bu değerlere karşılık itki kuvvetinin değişiminin tahmini ele alınmıştır. Tahmin işleminde Airbus A319 uçağının kara kutusundan alınan gerçek uçuş verilerinden faydalanılmıştır. YSA ile tahmin sürecinde 8 farklı eğitim algoritması kullanılarak farklı model yapıları oluşturulmuştur. Oluşturulan modellerden elde edilen sonuçlar mukayese edildiğinde, LM algoritmasına dayanan model sonuçlarının diğer algoritmalara kıyasla daha iyi olduğu görülmüştür. Yapılan modellemelerden elde edilen sonuçlar, tablo ve şekiller vasıtasıyla sunulmuştur. Bu sonuçlar, YSA' ların hava araçlarının veri tahminlerinin yapılmasında alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's transportation, airplanes have an important place because of their safety, quality and speed. One of the most important parameters affecting the safe flying of the aircraft is the thrust value of the engines. Optimum determination of this thrust value is one of the issues that should be investigated. Therefore, in this thesis, the effect of some flight parameters on propulsion force during the navigation time of the aircraft was investigated. Artificial neural networks (ANNs), which are one of the intelligent optimization methods and frequently used in the literature, is preferred to analysis the thrust force. In this thesis, velocity, altitude and ambient temperature values of an aircraft are selected as input values and the variation of thrust force against these values is examined. The actual flight data taken from the black box of Airbus A319 aircraft is used while training ANN. During the training process of ANN, 8 different training algorithms is used to construct different model structures. Then the results obtained from the models is compared, it is found that the model results based on Levenberg - Marquet (LM) algorithm is better than the others. The results obtained from the models are presented through tables and figures. These results shows that ANNs can be used as an alternative method to estimate data of aircrafts.