Ticaret ve Sanayi Odaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) üzerinde idari vesayet denetiminin etkinliği
Trade and Industry Chambers and Turkey Union of chambers and commodity exchanges (TOBB) effectiveness of controls on administrative guardianship
  1. Tez No: 570327
  2. Yazar: ZEKİ VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİK YASLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ticaret ve Sanayi Odaları ile üst kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşu olması nedeniyle kuruluş Kanununda kendilerine birtakım kamusal ayrıcalıklar tanınmış olup aynı zamanda Ticaret Bakanlığının idari ve mali denetimine tabi tutulmuştur. İşbu tez çalışmamızın özünü, söz konusu denetim faaliyetinin Ticaret Bakanlığı tarafından etkin bir şekilde yapılıp yapılmadığı, etkin bir denetimin önündeki engellerin ortaya çıkmasında hangi faktörlerden rol oynadığı ve söz konusu engellerin ortadan kalkması amacıyla önerilen çözüm önerileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trade and Industry with the parent organization of which Turkey Chambers and Stock Exchanges Union of Public Institutions in due to professional organizations in the Attributes organizations Law is to them a number of public privilege recognized at the same time subjected to administrative and financial control of the Ministry of Commerce. The essence of this thesis is whether the said audit activity is carried out effectively by the Ministry of Commerce, which factors play a role in the emergence of barriers to an effective audit, and the proposed solutions for the elimination of such barriers.