Belirsiz sistemlerin frekans tepkisinin analizi
Frequency response of interval systems
- Tez No: 57034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Bu tezin inceleme konusu olan aralık sistemlerinde, sistemin matemetiksel modelinde yer alan katsayıların aldığı değerler kesin olarak bilinmemekte, ancak değiştiği aralığın alt ve üst sının bilinmektedir. Bu nedenle bu tip sistemlerin analizinde belirsiz katsayıların alabileceği bütün değerlere göre hesaplamaların yapılması gerekir. Bu durumda da sistemin girişine uygulanacak olan herhangi bir sinüzoidale, sistemin verdiği tepki sonsuz boyutlu bir küme olacaktır. Bu tezde daha önce yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve bu çalışmalarda geliştirilen, yukarıda bahsedilen sonsuz boyutlu kümenin sınırlarını veren iki aşamalı algoritmalar temel alınarak bir yazılım geliştirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen yazılımda, iki ayrı yöntem ile parametrik belirsizilik içeren sistemler analiz edilmeye çalışılmış ve herhagi bir frekansta sistemin frekans tepkisinin sınırları elde edilmiştir. Son olarak da bir sistemin analizinin iki ayrı yöntemle yapılması sonucu bulunan bölgelere ait sınırlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Interval systems which is the studying subject of this thesis, the precise values of coefficients that are in mathematical models of the system is not knownh however, the limits of the interval is known. Therefore, the value of transfer function must be calculated for all unknown coefficients while this type systems analyze. In this case, the frequecy response of the system which is supplied a sinusoidal signal to the input will be an infinite dimension set hi this thesis, some projects were examined about interval systems. A software was written to the two stage elimination algorithms in the projects. The boundary values of frequecy response of interval systems were found at an arbitrary frequency by using the software. Finally, the boundary values which were found is compared witf two different software that were written.