Uçucu küllerin mutfak seramikleri üretiminde kullanılması
The Use of fly ash in the production of kitchenware
- Tez No: 57035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kütahya-Seyitömer Termik Santrali atık uçucu külleri kullanılarak mutfak seramiği üretilmiştir. % 56,75 Si02 içeren uçucu kül, rasyonel bileşimi % 20-30 kuvars, % 40-50 kaolen ve % 30-40 feldispat'tan meydana gelen plastik çamura belirli oranlarda ilave edilerek yumuşak porselen çamuru elde edilmiştir. Bu çamurdan hazırlanan çubuk şeklindeki numuneler kurutulmuş ve 1250°C'de 2 saat süre ile pişirilmiştir. Kurutma ve pişirme sonrası boyca kuru çekme ve pişme çekmesi, kuru kırılma mukavemeti ve su emme deneyleri ile DTA ve dilatometre analizleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda uçucu kül miktarı arttıkça kuru çekmenin azaldığı, pişme çekmesinin arttığı, kuru kırılma mukavemetinin standart numuneye göre azaldığı görülmüştür. Buna karşın % porozite ve % su emme miktarı uçucu kül oranı arttıkça azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, kitchen ceramics has been manufactured by using the fly ashes, remained from the Kütahya-Seyitömer Thermic Power-house. The ash, containing % 56,75 Si02 (56,75 percent) were in definite proportions added to the plastic mud which had a rational compositions of % 20-30 quartz, % 40-50 kaoline, % 30-40 feldspar and consequently the soft porcelain have been resulted. The bar-shaped, made from this mud, have been dried and fired 2 hour in 1250°C. After drying and baking, the lengthly -dry- shrink and the shrink experiment have been done; the DTA and the Dilatometer Analysis have been realized. In the results of the experiments it's been concluded that while the amount of the fly ash increased, the dry-shrink decreased, the baking shrink increased, the dry-breaking- resistance increased. Though, the % porosity and the % water - absorbing decreased while the amount of the fly ash increased.