Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastaların taburculuk sonrasında evde yaşadıkları semptomlar ve baş etme davranışlarının belirlenmesi
Determining the symptoms and coping methods of patients at home after hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 570352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma; hematopoetik kök hücre transplantasyonu (HKHT) uygulanan hastalarda taburculuk sonrası erken dönemde evde yaşanılan semptomların ve bu semptomları etkileyen değişkenlerin belirlenmesi, semptomların yönetimi konusunda hastaların kullandığı baş etme davranışlarının saptanması ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ekim 2017-Kasım 2018 tarihleri arasında Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'nde hematopoetik kök hücre transplantasyonu yapılıp taburcu olan, hematoloji polikliniğinde ayakta takibi devam 200 hasta dahil edildi. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan Hasta Tanım ve Görüşme Formu, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Mann Whitney U testi, Kolmogorov-Smirnov testi ve Kruskall-Wallis testi kullanıldı. Örnekleklemi; büyük bir çoğunluğu evli (%82) ve yaş ortalaması yaklaşık 51 olan, %39'u (n=78) bayan, %61'i (n=122) erkek hastalar oluşturdu. Araştırma kapsamına alınan hastaların HKHT ardından taburcu olduktan sonra en sık yaşadıkları üç semptomun; ağrı (%63), halsizlik (%48), iştahsızlık (%43) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study is planned to investigate the symptoms experienced at home in the early period after discharge and the variables affecting these symptoms in patients who underwent hematopoietic stem cell transplantation (HSCT), and to determine the coping behaviors used by patients in the management of these symptoms and to evaluate the quality of life. A total of 200 patients who had hematopoietic stem cell transplantation, at Anadolu Medical Center Hospital, and who continued to follow-up in the hematology outpatient clinic between October 2017 and November 2018 were included in the study. Mann Whitney U test, Kolmogorov-Smirnov test and Kruskall-Wallis test were used for statistical evaluation of the data. The majority of the patients in the sample group was married (82%) and the mean age of the sample was approximately 51, 39% (n = 78) of the patients were female, and 61% (n = 122) of the patients were female.The most common symptoms of the patients included in the study after discharge from HSCT were; pain (63%), fatigue (48%) and loss of appetite (43%).