Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Hematoloji Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan, hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda enfeksiyonlar ve enfeksiyon etkenlerinin araştırılması
Investigation of infections and infectious agents in hematopoietic stem cell recipients admitted to the adult Hematology Intensive care unit in Gazi University Hospital
- Tez No: 574239
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
HKHN yapılan hastaların takipleri sırasında pek çok komplikasyon ortaya çıkabilmekte ve YBÜ'ye kabulleri gerekebilmektedir. Bu komplikasyonlardan erken veya geç dönemde gelişen enfeksiyonlar, hastanede kalış süresinin uzamasına, hasta bakım maliyetlerinde ve en önemlisi mortalitede ciddi artışlara neden olmaktadır. Bu çalışmada enfeksiyon/enfeksiyonun eşlik ettiği komplikasyonlar nedeniyle erişkin hematoloji YBÜ'ye yatan veya ünitede yatarken enfeksiyon gelişen hematopoetik kök hücre nakli hastaları incelenerek, bir üniversite hastanesinin yerel bilgilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmaya HKHN yapılmış, 01.01.2014-01.09.2017 tarihleri arasında GÜTF Erişkin Hematoloji YBÜ'de takip edilmiş 62 hasta dâhil edilmiştir. Bu hasta grubunda yoğun bakıma en sık kabul nedeni sepsis/septik şok olarak tespit edilmiştir. Yapılan tek değişkenli analizlerde; YBÜ'ye kabul esnasında nötropeni varlığı, santral kateter bulunması, vazopressör ve/veya invaziv mekanik ventilatör desteği uygulanmasının mortalite üzerine etkisi olduğu görülmüştür. APACHE II prognostik skoru ve SOFA, RIFLE gibi organ yetmezlik skorlarının ölen hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanması mortaliteyi öngörmede etkili olduklarını düşündürmüştür. Tek değişkenli analizlerde mortalite üzerine etkili olduğu saptanan prognostik faktörler lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde de APACHE II skorunun istatistiksel olarak anlamlılığını koruduğu tespit edilmiştir. YBÜ'ye kabülde idrar yolu enfeksiyonu, enfeksiyon etkenlerinden ise Gram pozitif bakteri ve/veya mantar üremesi varlığının mortalite üzerine etkili olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda YBÜ'de yeni enfeksiyon gelişmesinin de mortaliteyi artırdığı görülmüştür. Yatış süresinin uzaması ve yatış nedeninin septik şok olmasının yeni enfeksiyon gelişimi açısından risk faktörü olduğu tespit edilmiştir. Yoğun bakımda en sık pnömoni gelişirken, en sık izole edilen bakteriler Acinetobacter baumannii, Pseudomanas ve Klebsiella spp'dir. Kateter enfeksiyonu etkenlerinde en sık KNS, idrar yolu enfeksiyonlarında ise Klebsiella spp. ve E. coli saptanmıştır. Çalışmada incelenen 62 hastanın sadece 4'ünde yatışta herhangi bir enfeksiyon odağına rastlanmamıştır, 38 hastada yeni enfeksiyon geliştiği görülürken, 28'i yoğun bakım sürecinde ölmüştür, geriye kalan 34 hastadan biri eve taburcu edilirken diğer 33 hasta servislere devredilmiştir. Yoğun bakımdan taburculuk ya da diğer servislere devir olarak tanımlanan kısa dönem sağkalım %45.2'dir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell recipients may have many complications during their follow up periods and require admission to intensive care units. Early or late infections are one of these complications and they may lead to prolonged hospital stay, significant increase in costs and mortality. The aim of this study was to investigate local data of hematopoietic stem cell transplantation patients who were hospitalized in an adult hematology ICU due to infections/infectious complications or developed infections in the unit. 62 HSCT patients who require intensive care unit admission between January 01, 2014 and September 01, 2017 were analyzed retrospectively. The most common reason for ICU admission was identified as sepsis/septic shock. In univariate analysis; there was an effect on mortality with presence of neutropenia, central catheters, and vasopressors and / or invasive mechanical ventilator support during ICU admission. The APACHE II prognostic score and organ failure scores like SOFA and RIFLE were significantly higher in the dying patient group, suggesting that they were effective in predicting mortality. The prognostic factors affecting mortality in univariate analysis were also reevaluated with logistic regression analysis and the statistical significance of the APACHE II score was maintained. It was determined that the presence of urinary tract infections and Gram-positive bacteria and / or fungal isolations from any site of infections were effective on mortality. At the same time, there was an increased mortality with the development of new infections in the ICU. Prolonged hospitalization and septic shock as a reason for ICU admission were the risk factors for the development of new infections. The most common infections which developed in ICU were pneumonia, the most frequently isolated bacteria are Acinetobacter baumannii, Pseudomonas and Klebsiella spp. CNS is the most common cause of catheter infection and also Klebsiella spp. and E. coli were the most common causes of urinary tract infections respectively. In only 4 of the 62 patients who were analysed, there was any infectious complications. There was seen that 38 patients had new infections, 28 died in ICU. One of the remaining 34 patients was discharged home and the other 33 patients were transferred to the other services. We found that discharge from intensive care unit or transfer to the other services defined as short-term survival rate was 45.2%.