Eynez II üretim projesi
  1. Tez No: 57037
  2. Yazar: GÜLSİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Yurdumuzda elektrik enerjisi üreten termik santrallerin, sınai tesislerin ve halkımızın yakıt olarak kömüre olan gereksinimi her geçen gün artmaktadır. Yurdumuz yeraltı kaynaklanılın en iyi şekilde değerlendirilmesi, enerji tüketimimizin yerli kaynaklara dayandırılması ve böylece halkımızın dışa bağındı olan hava kirliliği yaratmayan yakacak talebinin yeterince karşılanabilmesi için, yeraltı işletmelerinin hızlı bir şekilde modernizasyonun sağlanması gerekmektedir. Bu projede; Eynez işletmesindeki İR.4009 ruhsat nolu sahadaki kaliteli, yüksek kalorili ve az kükürtlü kömürün tam mekanize kazı yöntemleri ile üretilmesi için ocak planlaması yapılmıştır. Bu üretim sistemi ile büyük üretim artışı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, the need for energy producing power plants, industrial plants and the need of our people for coal has been increasing. The modernisation of underground mines needs to be rapid in order to make efficient use of the underground resources of our country to base our energy consumption on local resources so that the market demands for imported coal which doesn't cause air pollution can be met efficiently. In this project, the mine planning was made to produce the coal with high quality and containing less sulphur by using full mechanisation methods in Eynez mine in the field with license number IR.4009. High production levels will provide with proposed production method.