Investigation on the relationship between hydrophobicity and single droplet icing
Hidrofobiklik ve tekli damlacık buzlanması arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 570376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZBEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ METE BUDAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, mühendislik uygulamalarında kritik sorunlar yaratan yüzeylerde buzlanma probleminin çözümü için çevreye zararlı, maliyetli ve sürdürülebilir olmayan konvansiyonel önlemlere karşı pasif bir önleyici olan süperhidrofobik yüzeyler incelendi. Süperhidrofobik yüzeyler üzerinde yoğuşan veya üzerine çarpan damlacığı üzerinden atma eğilimindedir. Bu özelliklerinden dolayı süperhidrofobik yüzeyler pasif bir buzlanma önleyici olarak umut vadetmektedir. Yüzey üretimi için alüminyum 7075 ve 1050 alaşımları kullanılmıştır. Yüzey modifikasyonları lazer aşındırma, kimyasal dağlama, sprey kaplama metotlarıyla oluşturuldu ve parlatılmış bir yüzey referans olarak seçildi. Sıvı olarak su kullanıldı. Çarpma hızını çeşitlendirmek için şırınganın yüksekliği 10 cm'den 80 cm'ye kadar 10'ar cm aralıklarla değiştirildi. Damlacığın 25 oC ve 2 oC sıcaklıktaki yüzeyde yayılma karakteristiği yüksek hızlı kamera yardımı ile incelendi. Elde edilen verilere göre sprey kaplama en iyi sonucu vermiştir. Ayrıca yüzeyde gerçekleşen damlacık tipi yoğuşma, yayılma dinamiklerini olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, superhydrophobic surfaces were investigated to prevent icing problem which is critical for many engineering applications. Superhydrophobic surfaces do not retain water on them. They can, therefore, be used as a passive measure. Preventing icing with superhydrophobic surfaces is a good alternative to conventional methods that are harmful to the environment, costly and unsustainable. In the study, aluminum 7075 and 1050 alloys were used for superhydrophobic surface manufacturing. Surface modifications were made by laser ablation, chemical etching, spray coating methods. The liquid was selected as water and with 2.8 mm in diameter. To vary the impact velocity, the height of the syringe was changed from 10 cm to 80 cm with an interval of 10 cm. Spreading characteristics of the droplet both on the surface at room temperature and on the surface at 2 oC were examined by high-speed camera recording. According to the data obtained, the surface applied with spray coating gave the best results. In addition, dropwise condensation on the surface at 2 oC temperature negatively affected the spreading dynamics.