Bir boyutlu malzeme kesme problemi için kesme planlarının kombinasyonunda genetik algoritma kullanılması
Using the genetic algorithm in combination of cutting patterns for one-dimensional cutting problem
  1. Tez No: 57040
  2. Yazar: NİL SEVÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bir boyutlu malzeme kesme problemi, sac ruloyu ana hammadde olarak kullanıp, bunu çeşitli ebatlarda parçalara ve nihai ürünlere dönüştüren işletmelerde olduğu kadar, kağıt ve tekstil gibi iş kollarında da karşılaşılan en önemli mühendislik problemlerinden biridir. Kullanıcının isteyebileceğinden daha geniş üretilen malzemeye ilişkin ekonomik kısıtlar yüzünden, malzeme kesme problemi ortaya çıkmaktadır. Üretim ya da stok rulolara, ürün kullanıcılarının istediği daha dar genişliklerde parçaların yerleştirilmesi sonucu kesme planlan oluşmaktadır. Belirli sayıda ve herhangi bir algoritma ile oluşturulabilen kesme planlarının uygun kombinasyonu, analitik yöntemlerle hemen hemen imkansız denecek düzeyde zordur. Sezgisel ve deneyimlere dayalı yaklaşımlar bu bakımdan daha benimsenebilir durumda olmasına rağmen, problem bağımlıdır. Bu çalışmada, bir boyutlu kesme planlan için anılan kombinasyon işleminin, genetik algoritma kullanımı ile gerçekleştirilmesi üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One dimensional cutting problem is one of the most important engineering problems encountered in paper and textile industries as well as the factories which converts the sheet rolls into end products. Materials cutting problem arises due to economical restrictions related with the material which is produced larger than the users request. Cutting patterns are obtained by placing the narrower strips onto roll stock. Determination of efficient combinations of certain cutting patterns by using analytical algorithms is virtually important. Heuristic and ampiric approaches seem to be preferable although they are problem specific. In this study, the feasibility of designing of one dimensional cutting patterns by making use of genetic algorithms is emphasized. Key Words One dimensional cutting problem Cutting patterns Genetic algorithms