Fikir ve sanat eserlerinden doğan uyuşmazlıkların arabuluculuk yolu ile çözümü
Mediation in intellectual property disputes
  1. Tez No: 570409
  2. Yazar: İREM TOPRAKKAYA BABALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERİŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Günümüzün modern toplumlarında adalete erişim yolunda mahkemelerin yanı sıra alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri önemli oranlarda tercih edilmektedir. Uyuşmazlığın sona erdirilmesi; haklı ile haksızın mahkeme huzurunda savaşı, bir tarafın zaferi diğer tarafın mağlup olduğu bir yargılama anlayışından çok farklı bir boyutta, uyuşmazlığın anlaşma yoluyla çözümü hatta husumetin yapıcı ilişkilere dönüştürülmesi temelinde ele alınmaktadır. Bu yolda en iyi araçlardan biri şüphesiz arabuluculuktur. Fikir ve sanat eserlerinin ticari olarak değerlendirilmesinde, yatırımcının karını maksimize etme bakış açısı ile sanatçının hassas ve kırılgan yönünün ortak bir paydada buluşamaması ve bu alanda gerçekleşen her türlü hak ihlalleri, uyuşmazlıklara davetiye çıkarırken, çözümün taraf iradelerini göz ardı eden mahkemeler nezdinde aranması günümüzün adalet anlayışı ile bağdaşmadığı gibi, tarafları da tatmin etmemektedir.
Özet (Çeviri)
At the present day, in order to achieve justice, the modern societies significantly prefer alternative dispute resolution methods besides the courts. Settlement of disputes is proceeded on the basis of an agreement and even turning the antagonism to constructive relationships instead of the battle of the right and the wrong in front of the court and a justice approach where there is a victory of one party and the loss of the other party. It is no doubt that; one of the best methods of this goal is Meditation. Assessing the intellectual property rights on commercial basis either conflicts with justice understanding or does not satisfy the parties, since the idea of maximising the profit of the investor cannot meet with the sensitivity of the artist on common denominators and all violations of such rights cause disputes and the solutions are tried to be found via courts where the parties' intents are not taken into consideration.