Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında Türk hukukunda tutuklama
Arrest in Turkish Law in the light of European Court of Human Rights
  1. Tez No: 570410
  2. Yazar: HÜSEYİN OZAN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı uluslararası ve ulusal belgelerde düzenlenmiş ve günümüzde dahi devamlı gelişme gösteren bir haktır. Tez çalışmamızın tümünde bu hakkın, bir koruma tedbiri olan tutuklama ile ilişkisi incelenmiştir. Tutuklamanın kişi özgürlüğünü en ciddi şekilde kısıtlayan koruma tedbiri olması sebebiyle tez çalışmamızda, 1982 Anayasası ve ilgili kanun hükümleri ile birlikte başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası hukuktaki düzenlemeler incelenmiştir. Tutuklamaya ilişkin ulusal ve uluslararası metinlerdeki düzenlemelerin ne şekilde okunması ve yorumlanması gerektiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, uzun tutukluluk süreleri, yetersiz gerekçeler ile uygulanan tutukluluk halleri ve tutukluluğun denetlenebilir olması üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında, kanuni düzenlemeler ve uygulayıcıların mükemmel şekilde belirlendiği bir sistemde dahi tutuklama tedbirinin zararlarının tamamen ortadan kaldırılamayacağı sonucuna varılmıştır. Bu bakımdan, bu tez çalışmasının bir neticesi olarak, kanun koyucular tarafından, adli kontrol ile tutuklama koruma tedbiri arasındaki açık makası daraltacak yeni bir koruma tedbiri oluşturulması için çalışmalar yapılması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to individual freedom and security is a right that has been regulated in international and national documents and is still developing today. In this thesis, the relationship of this right with arrest which is as a part of protective measures was examined. Due to the fact that arrest is the most serious limitation of the freedom of the person, in this thesis, the regulations of the 1982 Constitution Act and the related law were examined together with the European Convention on Human Rights in particular. The way in which the regulations in national and international documents regarding arrest should be read and interpreted has been tried to be explained by the decisions of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court. In this context, lengthy detention periods, inadequate reasons for detention and the controllability of detention have been addressed Within the scope of the study, it has been concluded that even in a system where the legal regulations and the practitioners are perfectly determined, the detriment of arrest measure cannot be eliminated at large. In this respect, it is hoped that as a result of this thesis work, efforts will be made by the legislators to create a new protection measure that will decrease the gap between judicial control and arrest.