Kamu diplomasisi oluşturulmasında dijital diplomasinin etkisi: Türkiye'de bulunan büyükelçiliklerin twitter kullanımı
The effect of digital diplomacy in creating public diplomacy: Twitter use of the embassies in Turkey
- Tez No: 570422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSELİ AYGÜL ALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu araştırmada sosyal medya platformlarından Twitter üzerinden kamu diplomasisi oluşturmanın yolları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Twitter hesabı olan 11 büyükelçilik arasından en fazla takipçisi olan ve Türkiye'nin jeopolitik konumundan dolayı yakın ilişkiler içinde olduğu Amerika Birleşik Devletleri ile takipçi sayısı açısından üçüncü sırada olan ve son zamanlarda Türkiye ile ekonomik ve ticari ilikiler içinde olan Türkiye'nin en önemli dış ticaret ortağı Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçilikleri oluşturmaktadır. Amerikan ve Rus Büyükelçiliklerinin Twitter sayfalarındaki tweetlerine örnek olay tarama modeline uygun olarak 01.11.2016-31.12.2018 tarih aralığında web içerik analizi tekniği de uygulanarak bakılmıştır. Sağlıklı veriler alabilmek için Amerikan ve Rus Büyükelçiliklerinin tweetleri konularına göre Göç ve Mülteci; Çevre, İklim Değişikliği ve Enerji; İnsan Hakları, Kadın ve Çocuk; Ortadoğu; Kültür ve Sanat olmak üzere beş kategoriye ayrılmış olup bu kategorilerde büyükelçiliklerin attıkları tweetler, retweetler, takipçileri tarafından retweetlenen ve beğenilen tweetler incelenmiştir. Ayrıca Amerikan ve Rus Büyükelçiliklerinin oluşturdukları tweetlerde geçen haberlerin Türk dijital medyasında farklı görüşlere sahip olan Birgün, Hürriyet, Sabah, Sözcü, Yeniçağ ve Yeni Şafak gazetelerindeki yansımaları araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre iki büyükelçilik de takipçilerinin tartışma ve diyaloglarına ilgi göstermeyerek tek taraflı iletişimi tercih etmişlerdir. Büyükelçilikler güncel ekonomik, siyasi ve kültürel olaylarla ilgili tweetler oluşturmaktadırlar, ancak bu tweetlerin Türk basılı medyasında etkin bir yansıması olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways to create public diplomacy via Twitter, one of the social media platforms, have been examined. The sample, selected from eleven embassies in Turkey which have a Twitter account, consists of both the American Embassy in Ankara, which has got the most number of followers and is in a close relationship with Turkey due to Turkey's jeopolitical location, and the Russian Embassy in Ankara, which is on the third rank in terms of followers and Turkey's most important trade partner, who has lately been in economic and trade cooperation with her.American and Russian embassies' tweets on Twitter pages have been viewed by applying web content analysis technique between 01.11.2016 - 31.12.2018, in accordance with the case study model. In order to get reliable data, the tweets of American and Russian Embassies have been categorised into five including Migration and Refugees; Environment, Climate Change and Energy; Human Rights, Women and Children; Middleeast; Culture and Art. The tweets, retweets, retweeted tweets by followers and favourite tweets in these categories have been analysed. Also, the reflections of the news in the tweets created by the American and Russian Embassies have been researched in Birgün, Hürriyet, Sabah, Sözcü, Yeniçağ and Yeni Şafak, the six different newspapers of Turkish Digital Media which hold varying views. According to the results of the study, both embassies have preferred one-way communication not paying attention to their followers' discussions or dialogues. The embassies create tweets about the economy, politics and culture; however, it has been ascertained that such tweets are not reflective in the Turkish Media