Dijital diplomaside Twitter'ın rolü: Trump örneği
The role of Twitter in digital diplomacy: The example of Trump
  1. Tez No: 745002
  2. Yazar: GÖZDE KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşmenin de etkisiyle diplomasi anlayışı da günümüzde değişime uğramış ve dijitalleşmiştir. Geçmiş dönemlerde telefon, telgraf gibi iletişim ağları ile iki devlet erkânı arasında, kapalı kapılar ardında diyalog olarak devam ederken, günümüzde sosyal medya araçları üzerinden kamuoyunun da dâhil olduğu bir diplomatik iletişime dönüşmüştür.“Dijital diplomasi”adını alan bu yeni diplomasi kavramının oluşturulmasında sosyal medya araçları olan Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamalar önemli yer tutmaktadır. Devlet başkanları, siyasi liderler gibi üst otoriteler tarafından dijital diplomasinin en etkili kullanıldığı iletişim ağı Twitter isimli sosyal medya uygulamasıdır. Yeni dönemde devlet otoritesi önemli haberleri dahil Twitter uygulaması aracılığıyla yaptığı bir paylaşımı ile anlık olarak kamuoyuna duyurabilmektedir. Aynı şekilde bu diplomatik iletişimin yeni sürümü devletler arasında da aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Twitter uygulamasının dijital diplomasi adını alan yeni diplomaside etkisini örneklerle açıklamaya çalışmaktır. Bu amaçla diplomasi yapımında Twitter'ı aktif bir şekilde kullanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabında devlet başkanı seçildiği Kasım 2016 tarihinden Ocak 2020 tarihine kadar, Türkiye ile alakalı yapmış olduğu paylaşımlar temel alınmıştır. Bu paylaşımların Türkiye'de oluşturduğu ekonomik ve politik etkiler içerik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada Donald Trump'ın Twitter paylaşımları incelendiğinde Brunson Krizi'nin gündemde olduğu Ağustos 2018 tarihinde USD/TRY paritesi 7,24 TL seviyesine ulaşmış, aylık bazda yüzde 33,04'lük bir fark yaşanmıştır. Bist100 endeksinin de diğer Amerikan endekslerine(Dow Jones, Nasdaq, S&P 500) göre yüzdelik değer kaybı yaşadığı görülürken, siyasi açıdan da Türkiye özelinde etkiler oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the effect of globalization, the understanding of diplomacy has also changed and digitized in recent years. In the past, it continued as a dialogue between two state officials, behind closed doors, with communication networks such as telephone and telegraph, but today it has turned into a diplomatic communication that includes the public through social media platforms. Applications such as social media tools such as Facebook, Instagram and Twitter have an important place in the creation of this new concept of diplomacy, which is called“digital diplomacy”. The communication network where digital diplomacy is used most effectively by high authorities such as heads of states and political leaders is the social media application called Twitter. Now, the state authority can instantly announce to the public, including important news, with a share made through the Twitter application. Likewise, the new version of this diplomatic communication is actively used between states. The aim of this study is to try to explain the effect of the Twitter application in the new diplomacy, which is called digital diplomacy, with examples. This study is based on the posts about Turkey US President Donald Trump posted in his Twitter account from November 2016, when he was elected as president, to January 2020. The economic and political effects of these posts in Turkey were analyzed by content analysis method. When Donald Trump's Twitter posts are examined, the USD/TRY parity reached the level of 7,24 TL in August 2018, when the Brunson Crisis was on the agenda, and there was a difference of 33.04 percent on a monthly basis. While it is seen that the Bist100 index has experienced a percentage depreciation compared to other American indices (Dow Jones, Nasdaq, S&P 500), it has been observed that there are political effects specific to Turkey.