Antikçağ'da güzel ve iyi kavramlarının açıklanması
Description of the concepts beauty and good in ancient age
  1. Tez No: 570429
  2. Yazar: FUNDA ARLIER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ÇELİKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan yaşadığı hayat içerisinde güzel ve iyi kavramlarını kullanırken çoğu zaman birbirleri yerine kullanmıştır. Filozoflar da olayların çokluğunu birkaç kavramda toplamanın gerekliliğini duydukları zaman, doğru'nun ve iyi'nin yanında Güzel'e de büyük bir yer ayırmışlardır. Bu tezin konusu da Güzel ile İyi'nin aynılığını, Grek düşüncesi içerisinde incelemektir. Bu çalışma Antik dönem boyunca ortaya çıkıp gelişen, güzel ve iyi kavramları hakkında, Sokrates, Platon, Aristoteles ve Plotinos tarafından ortaya atılan savları incelemektedir. Grek düşüncesi boyunca güzel ve iyi hakkında ortaya atılan savlar çeşitli bölüm ve başlıklar halinde belirtilirken, filozofların görüşleri ışığında araştırma ve incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When people use the concepts of beautiful and good in their lives, they have used them instead of each other. Besides this, the philosophers have felt the necessity of gathering the plurality of events in a few concepts, they have had a great place for beauty as well as“truth”and“good”. The subject of this thesis is to study the indistinguishability of Beauty and Good in Greek idea. This study researches the arguments put forward by Socrates, Plato, Aristoteles and Plotinos fort he concepts“beauty”and“good”that emerged and developed during the ancient period. Throughout the Greek idea, the arguments made about the beauty and the good are stated in various chapters and headings, researches and investigations are conducted in the light of the philosopher's views.